Dizi & Film

Vikings (2013 – Devam Etmekte)

Vikingler Kimlerdir?

İskandinav halklarından olan Vikingler tarihe ismini yazmış destansı ırklardan bir tanesidir. Genellikle yağma ve ticaretle uğraşan bu halk şu anki Danimarka Norveç civarında yaşamışlar ve İngiltere topraklarına ayrıca Fransa içlerine kadar büyük seferler düzenlemişler ve isimlerinden korkuyla bahsettirmişlerdir. Ayinleri, vikinglerin barbar olarak anılmasında en büyük nedenlerden bir tanesi olmuştur.

Viking Dizisi hakkında

Ülkemizde Vikings dizisi büyük ilgiyle izlenmekte çoğunluk tarafından bilinmektedir. 3 Mart 2013 Tarihinde ilk bölümüyle Amerika’da yayına girmiştir. Şu an 5. sezonu hazırlıkları yapılmakta ve 2 adet fragman yayınlanmıştır. Yayınlanan iki fragmanda izleyicinin iştahını kabartmış ve biz izleyicileri büyük bir heyecana mahkum etmiştir. 1 Bölüm ortalama 40 dakika sürmektedir.

Vikings Dizisinin Konusu Nedir?

Vikinglerin Büyük kralı olan Ragnar Lothbrok ve ailesinin hayatını konu almıştır. Ragnar’ın Şefliğe yükselişi büyük kral oluşu ve diğer insanlara göre daha farklı düşünme şekline değinmekle birlikte büyük bir din karmaşası içerisinde olan athlestan ile olan yakın ilişkilerini ve karısı Lagertha’nın Ragnar’a olan sadakatini ve aşkını anlatmaktadır.

Vikings Dizisinin Oyuncuları ve Karakterleri Kimlerdir?

Ragnar Lothbrok karakterini Travis Fimmel canlandırmaktadır. Gerek oyunculuğu olsun gerek jest ve mimikleri olsun sizi o ortama çekiyormuş gibi hissettiriyor. Ragnar’ın karısı olan Lagertha Katheryn Winnick oynamaktadır. Gerçekten çok ciddi bir oyunculuğa sahip. Bir kral karısına yakışır şekilde. Şahsen benim hiç sevmediğim fakat tarihte önemli bir rolü olan Rollo ismine ise Clive standen hayat vermektedir. Usta gemi yapımcısı olan Floki, Gustaf Skarsgård tarafından o kadar güzel canlandırıldı ki son bölüme kadar sahneye ne zaman gelse izleyicinin yüzünde bir tatlı gülümseme bıraktı.

Şahsi fikrim olarak şöyle düşünmekteyim. İsimleri saya saya bitiremeyiz birçok usta oyuncudan oluşan kadrosuyla tam bir başyapıt olan Vikings dizisi dönüp baktığınızda tarihten kopmamış olan olabildiğince objektif şekilde anlatılan ender dizilerden bir tanesidir. Siz ne düşünürsünüz bilemiyorum ama şahsi fikrim olarak tarihe merakınız var ise kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi olduğunu savunmaktayım. O zamanın Pagan (Putperest) Hristiyan çatışmalarını çok güzel anlatılabilmiş ve diziye uyarlanabilmiştir. Vikinglerin tarihini okuduktan sonra diziyi izlemek isterseniz kendi kendinize spoiler vermiş olmanız muhtemel bu yüzden dikkati elden bırakmamak lazım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.