Yaşam

Bir Japon Tatlısı Mochi

Pirinç ve nişasta ile yapılan, bir Japon tatlısı olan Mochi, 2019 yılına girerken Japonya’da meydana gelen olay ile ülkemizde de adını duyurdu.

Japonların yeni yıl, bahar bayramı, çocuk günü, kadınlar günü gibi özel zamanlarda bolca tükettiği bir tatlı olan mochi, 2018 yılını geride bıraktığımız gece Japonya’da 15 kişinin hastaneye kaldırılmasına, 2 kişinin de ölümüne sebep oldu. Yapışkan yapısı ve boyutu göz önüne alındığında düzgün çiğnenmeden yutulursa boğulmaya neden olan kekler, özellikle çiğnenme güçlüğü nedeniyle çocuklar ve yaşlılar için tehlike oluşturmakta.

Mochi Nedir?

Mochi, jelimsi bir yapıya sahiptir. İçindeki nişasta taneleri ve pirinç, hava kabarcıkları ile birlikte tatlının içine heterojen şekilde dağılmıştır. Tadının güzelliği ve görünüşünün sevimliliği sayesinde bir çok hayrana sahip olan tatlı, Japonya’da çok popülerdir. Pirincin un haline getirilmesi ya da uzun süre kaynatılmasıyla hazırlanan tatlı, ızgara yapılarak ya da et suyunda kaynatılarak tüketilebilmektedir. Tatlı soya sosu ya da su yosunu ile servis edilen tatlı, yapışkan olduğu için bütün olarak yenildiğinde insanların boğazına kaçıp solunuma engel olabilmektedir.

Mochi
Mangalda Isıtılarak Yapılan Şekli

Nasıl Tüketilmelidir?

Her yılbaşından önce yetkililer, özellikle yaşlılara ve çocuklara mochiyi küçük parçalara bölerek yemeleri uyarısında bulunuyor. Uzmanlara göre moçi asla tek başına tüketilmemeli ve yutmadan önce iyice çiğnenmeli.

2014’ten 2015’e girerken mochiden dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı 9 olarak açıklanmıştı. Japon medyasına göre mochiden 2016’da 1 kişi, 2017’de ise 2 kişi öldü.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.