Dizi & Film

Sully

Sully, Todd Komarnicki tarafından yazılan, Chesley Sullenberger ve Jeffrey Zaslow tarafından kitap haline getirilen “En Yüksek Görev” isimli otobiyografisine dayanan 2016 Amerikan-biyografik drama filmidir. Başrolünde Tom Hanks’ in oynadığı filmin yönetmen koltuğunda Clint Eastwood oturmuştur.

Sully
Sully film kapak fotoğrafı

Filmde, Ocak 2009’da US Airways’in 1549 sefer sayılı uçuşunun Hudson Nehri’ne acil inişi ve daha sonrasında gelişen olaylar konu alınmakta. 155 yolcu ve mürettebatın yalnızca küçük yaralanmalarla kurtulduğu kazada olanlar ve yürütülen soruşturma filmin temelini oluşturmaktadır.

İlgili Başlıklar

Sully Filminin Konusu

15 Ocak 2009 tarihinde, US Airways pilotları Captain Chesley “Sully” Sullenberger ve yardımcı pilot Jeff Skiles, US Airways’in 1549 sefer sayılı uçuşu için, LaGuardia Havaalanı’ndan Charlotte Douglas Uluslararası Havaalanı’na gitmek amacıyla havalanırlar. Havalandıktan üç dakika sonra, yaklaşık 2,800 feet (850 metre) irtifada, bir kuş sürüsüne çarparlar ve çarpmanın etkisi ile iki motor da devre dışı kalır. Yakınlarındaki hava limanına gidecek (En yakın olanı Teterboro Havalimanı) irtifa ve güce sahip olmadıklarına karar veren kaptan Sully, uçağın yönünü Hudson Nehri’ne çevirir. Daha önce görülmemiş bir inişi gerçekleştiren Sully, 155 kişinin hayatını kurtarmış olur. Halk onu bir kahraman olarak görse de, arka planda hakkında soruşturma açılır.

ACARS’dan gelen ilk bilgilere göre, uçağın bir motorunun hala rölantide çalıştığı görülmektedir. Teorikte bu, uçağın LaGuardia’ya dönmek ya da Teterboro’ya gitmek için yeterli gücünün olduğunu göstermektedir. Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu,  gizli olarak yapılan iniş simülasyonlarının da, uçağın herhangi bir havalimanına motorsuz olarak güvenli bir şekilde inebildiğini gösterdiğini iddia etmiştir. Ancak Sully, herhangi bir havalimanına inmek için yeterli irtifa ve güçte olmadığı, iki motorun da çalışmadığı konusunda itiraz etmiştir.

Sully, kurul kararının pilotaj hatası olacağının farkına varmıştır. Erkenden emekli edilme ve ömür boyu emekli maaşı alamama sorunu ile karşı karşıyadır. Duruşma zamanı geldiğinde Sully, her iki simülasyonun da izlenilmesi için uğraşır. Her iki simülasyon da, havalimanlarına başarılı inişlerle sonuçlanır. Sully, simülasyonu kullanan pilotların, karşılaşacakları acil bir durum hakkında önceden bilgi sahibi olduklarının gerçekçi olmadığını savunmuş ve senaryonun bir kez daha uygulanmasını istemiştir. Kurul,  gerçek hayatta, uçağı yönlendirmeden önce yapılacak kontroller ve protokoller için ek süre verilmesini uygun görmüştür.

Her iki simülasyon da tekrar çalıştırılmış ve 35 saniyelik bir kontrol payı verilmiştir. Yeniden yapılan testler, uçağın LaGuardia ve Teterboro havaalanlarına inemeden düşmeleri ile sonlanmıştır. Bunun yanında kurul, nehirden çıkarılan uçak motorunun rölantide çalışmadığı, kuşlar çarptığında çalışamaz hale geldiğini öğrenmiştir. Yönetim kurulu, Sullenberger’in, elindeki en iyi seçeneği kullandığı ve yolcuların hayatını kurtardığı sonucuna varmıştır.

Filmin aftercredits (film sonrası geçen yazılar) bölümünde de gerçek yolcular, mürettebat, Sullenberger ve eşi gösterilmektedir.

Bir önceki yazımız olan En iyi Bilim Kurgu Filmleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün