Teknoloji

Windows 10 OEM Key Nasıl Alınır? Güvenilir mi?

 

Windows 10 OEM key kullanımı birçok kullanıcı tarafından tercih edilen ucuz lisanslama yöntemidir. Nitekim OEM Windows orjinal fiyatlarının yüksek olması buna sebep olmaktadır. Ancak OEM Key lisansı alınarak da Windows ürün anahtarı aktifleştirilebilmektedir. Ayrıca firmalardan temin edilebilen ucuz Windows lisans keyi kullanımı da yine güvenlik konusundan araştırılmaktadır.

Firma kullanıcılarının programalarını crack ile kullanmalarına izin vermektedir. Fakat Windows yazılım koruması platformu hizmeti adı altında bir program sürekli arka planda açık kalmaktadır. Bu program takribi olarak işlemcinin %10-15’i kadarını kullanmaktadır. Yani kısaca Windows yazılımlarını izinsiz kullanan kişileri bir nevi cezalandırmaktadır.

Windows 10 oem key kullanmak

Windows 10 OEM Key Nedir?

Windows işletim sistemi en çok kullanılan bilgisayar arayüzü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanım kolaylığı sebebiyle özellikle kullanıcılara sunulan hazır sistemlerde windows kurulum yapılmaktadır. Ancak bireysel bilgisayar toplayan kişiler kendileri Windows almayı istediklerinde büyük tutarlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumda ise Windows OEM Key satın alınarak daha uygun fiyata lisanslama yapılabilmktedir.

Windows 10 OEM Key, firmalar veya özel kuruluşlara sunulan lisanslama keyleridir. Normal paket ile satılan fiyatlara istinaden OEM anahtarları daha uygun fiyatla satılmaktadır. Bu anahtarlar üreticilere sunulan kodlardan oluşmaktadır. Nitekim kullanım itibariyle de anakarta özel olarak kullanılabilen ürünlerdir. Bu durum keyin bir bilgisayarla sınırlı olmasına neden olmaktadır. Fakat aktifleşmemiş Windows kullanan kişiler için büyük kolay sağlamaktadır. Nitekim Windows OEM Keyleri uygun fiyatla key satın alınabilmesini sağlamaktadır.

Windows lisans keyi satın almak

OEM Key Nasıl Alınır?

OEM Keyler, bilgisayar veya sistem üreticilerine sağlanmaktadır. Bu ürünlere erişebilmek için resmi bir üretici olunması gerekmektedir. Ancak ilgili ürünlere erişmiş olan kişiler tekrardan kodları piyasaya sunabilmektedir. Nitekim pazaryerlerinde de birçok kullanıcı Windows orjinal keylerini satmaktadır. Bu keyler satıcılar üzerinden doğrudan alıp kullanılabilmektedir. Bu sayede Windows lisanslama kolayca yapılabilmektedir.

Windows 10 Key Kullanmak Güvenilir Mi?

Normalde lisans yapmak için yasa dışı yöntemler uygulanabilmektedir. Ancak bu yasa dışı lisanslama faaliyetleri bilgisayar üzerinde backdoor oluşturmaktadır. Nitekim meşhur KMS Activator lisanslama tarafından yapılan blokaj sisteminin güvenliği halen tam olarak gösterilememiştir. Ayrıca Microsoft ise yasadışı yazılım kullanan kişilere karşı bazı süreçler uygulamaktadır.

Windows 10 Key kullanmak orjinal olmayan crackli yazılımlara istinaden elbette güvenlidir. Özellikle güncellemeleri alabilme yönünden orjinal Windows kullanımı öne çıkmaktadır. Ancak lisans anahtarı yalnızca bir bilgisayara kurulabilmektdir. Bu nedenle tekrar sistem kurulmak istendiğinde yeni bir lisans alınmalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.