Mobil

Android Arka Plan Durdurma Uygulamaları ve Telefon Hızlandırma

Android cihazlarda yaşanan yavaşlama problemi özellikle arka planda çalışan uygulamalarla ilişkilendirilmektedir. Bu durumun önüne geçmek içinse arka plan durdurma uygulamaları kullanılmaktadır. Nitekim telefon kullanım yapmadığı halde sürekli arka planda çalışan uygulama olması şarj ve hız konularında zarara neden olmaktadır.

arka plan uygulama kapatma nasıl
arka plan uygulama kapatma nasıl

Android Arka Plan Uygulamaları Telefon Hızlandırma

Android telefonlarda arka planda çalışan uygulamalar enerji kaybına neden olmaktadır. Cihazda herhangi bir işlem yapılmadığı halde uygulama arka planda çalışmaktadır. Bu durumda ise RAM  ve CPU tüketimi aktif olarak kalmaktadır. Uzun süre telefon kullanmak isteyenler ise gün bitmeden şarj tüketimi sorunu ile karşılaşmaktadır.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatma yoluna giderek bu problem ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak manuel olarak her uygulamanın ayarlarını değiştirmek zahmetli bir süreçtir. Ayrıca uygulamaların kullanımları durdurulsa bile yazılım tarafında uygulama tekrar kendini başlatabilmektedir. Bunun içinse uygulama durdurma programları kullanılabilmektedir. Android’de arka plan uygulama durdurma uygulaması olarak kullanılan favori uygulamalar bulunmaktadır.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar Nasıl Durdurulur?

Arka planda çalışan uygulamalar telefon ayarlarında “Uygulamalar” sekmesi üzerinde kapatılabilmektedir. Özellikle mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları arka planda sürekli olarak açık kalmaktadır. Nitekim aktif olarak server iletişimi gerektiğinden bu uygulamalar veri kullanımı da yapabilmektedir. Bu duruma karşı ise uygulamanın arka planda çalışması engellenmektedir.

Uygulamanın çalışma seçeneklerini ayarlar üzerinde değiştirdikten sonra tekrar eski haline getirmek için aynı ayarlar penceresi kullanılmalıdır. Özellikle bankacılık uygulamaları bu ayarlar sonrasında hata verebilmektedir. Bu nedenle telefon hızlandırmak için uygulama kapatmak işleminden sonra gerekli uygulamalar kontrol edilmelidir. Önemli görülen uygulamaların seçenekleri ise değiştirilmemelidir.

android arka plan uygulama dondurma
android arka plan uygulama dondurma

Arka Plan Uygulama Dondurma Programı 2021

Arka plan durdurma uygulaması olarak kullanıcılar Greenify, Hibernator gibi uygulamalar kullanmaktadır. Bu uygulamalar cihaz aktif olarak çalışırken arka plandaki kaynak tüketen uygulamaları takip etmektedir. Ancak çalışma prensibi konusunda dezavantaj olarak arka plan durdurma uygulamalarının da arka planda çalışması gerektiğidir. Yine de birden fazla programın çalışmasını engellemek için tek bir uygulamanın çalışması daha verimli olmaktadır.

Android 9 ve sonrası cihazlarda firmaların sistemlere dahil ettiği “Pil Tasarrufu Modu” da aynı işlevi sağlamaktadır. Cihazın arka planda yürüttüğü işlemleri bloke ederek şarj süresinin uzaması da böylece mümkün olmaktadır. Ancak yüksek yazılım seviyesinde olmayan akıllı telefonlarda uygulama dondurma programı kullanılabilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.