İnternet Oyun

Steam Hesabı Satmak Almak Yasal Mı 2021

Steam internet üzerinde oyun satın alınabildiği dijital bir pazardır. Kullanıcılar hesapları üzerinden bu kanal ile oyunlara erişebilmektedir. Ancak bazı kullanıcılar steam hesabı satmak veya almak yoluna giderek oyunların fiyatlarını kendilerince oluşturabilmektedir. Bu durumda ise daha uygun fiyatlara oyun sahibi olunabilmektedir. Ancak bu durumda Steam çeşitli yaptırımlarda da bulunabilmektedir.

Steam Hesabı Satmak veya Almak

Steam hesabı satmak normalde oyunları iade etmek yerine hesabı satarak nakit elde etmek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Satın alınan oyunlar Steam’e iade edilebilmektedir. Fakat oyunlara yatırılan para iade alınamamaktadır. Bu durumda ise parasını geri almak isteyenler hesap satma yoluna gitmektedir.

Steam hesabı almak yasal mıdır?

Steam üzerinde oyun almak için indirim arayanlar ise ikinci el steam hesabı alarak daha uyguna oyunlara sahip olmaktadır. Özellikle gençler arasında sıklıkla tercih edilen bu yöntem, büyük oyunları almak için tercih edilmektedir. Fakat Steam hesabı satan kişiler hesapları daha sonra tekrar üzerine alabilmektedir. Bu nedenle güvenilir kişilerden hesap satın alınması gerekmektedir. Aksi halde Steam kuralları gereği hak talebinde bulunulamamaktadır.

Steam Hesabı Geri Alınarak Kaybedilebilir

Oyun oynamak isteyenler ortak steam hesabı kullanarak aynı oyuna defalarca para vermemektedir. Fakat bu durumda aynı anda sadece bir kişi oyunu oynayabilmektedir. Tabi buna alternatif olarak Steam aile hesabı ile oyun yakın olarak tanıtılan kullanıcılarla da paylaşılabilmektedir. Fakat yine oyuna aynı anda bir kişi girebilmektedir.

Steam hesabı satın almak ban sebebi midir?

Ortak kullanım yapmak istemeyen kişiler ise doğrudan Steam hesabı satın alınarak tek başlarına kullanmaktadır. Fakat bu durumda hesabın ilk sahibi bilgilerini teyit ederek hesabı geri üzerine alabilmektedir. Bu durumda ise satın alan kişi herhangi bir talepte bulunamamaktadır. Nitekim Steam, hesabı satın alan kişiyi hesap hırsızı olarak nitelendirmektedir. Çünkü yasal olarak herhangi bir hak sahipliği bulunmamaktadır.

Steam Hesap Satışı Ban Sebebi Mi?

Steam kuralları gereği hesap değişimi yapmak yasak kabul edilmektedir. Özellikle Steam’ın fiyat politikasını etkileyecek şekilde oyunları farklı fiyatlara satarak pazar oluşturmak yasaklanmıştır. Nitekim Steam hesabı alarak oyun oynayan kişilerin hesapları fark edildiği taktirde hesap kapatılmaktadır. Ancak bu durum kolayca anlaşılamamaktadır. Yine de kurallar gereği steam hesap satışı ban sebebidir.

Steam, farklı bilgisayardan giriş yapıldığı taktirde onay sistemini devreye sokmaktadır. Bu durumda kişinin steam hesabını almakla beraber hesabın e-posta ve cep telefonu bilgilerini de üzerine alması gerekmektedir. Aksi taktirde ilerleyen süreçte hesabın kontrolü kaybedilebilmektedir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.