İnternet

YouTube Para Kazanma Sistemini Yenilendi!

YouTube, Türkiye’de yaşayan özellikle genç kesim için son zamanlarda oldukça popüler gelir kaynağı haline geldi. Daha çok 17 ila 24 yaş aralığındaki ve ileri yaştaki içerik üreticileri YouTube tarafından belirlenen şartları sağladıktan sonra sahip oldukları kişisel kanallarına yükledikleri videolar üzerinden para kazanabilmektedir. Ancak yüklenen videolardan sağlanan gelir miktarı ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Gelir farklıları da üretilen videoların kalite aralığında önemli bir etki yaratmaktadır. İçerik üreticileri güncellenen YouTube para kazanma sistemi ile videolardan sağladıkları gelir düzeyini artırarak kanallarına daha fazla kaliteli içerik yükleyebilecekler.

YouTube Para Kazanma Sistemi Yenilendi!

Bilindiği üzere YouTube kanalları aracılığıyla diğer insanlara eğitici, öğretici ve eğlenceli içerikler çıkartan kanal sahipleri, videolara yerleştirilen reklamlar ve videolarına tıklanma başına ücret almaktalar. Sahip oldukları kanallara verdikleri emeklerin karşılığında yeterince para kazanamamaktan şikayetçi olan bir çok içerik geliştiricisi vardı. Yapılan şikayetler üzerine YouTube Ürün Sorumlusu para kazanmayla ilgili yenilikler getirdi.

YouTube Ücretli Abonelik

Farklı kazanç türleri için getirilen yeniliklerden bir tanesi ücretli abonelik. Bu sistem hali hazırda Twitch canlı yayınları yapanlar arasından gerekli şartları sağlayanlar tarafından kullanılmaktadır. YouTube’da bu para kazanma yönteminin aktifleştirilmesi için bazı şartlar koymuştur. YouTube kanalına video yükleyenler bu yöntemle para kazanmak için YouTube İş Ortağı Programına üye, 100 bin abone sayısını geçmiş ve 18 yaşından büyük olmalıdır. Bu şartları sağlayan kanalların izleyici kitleleri, sevdiği kanalı daha fazla destekleyebilmek için aylık 4.99 dolar karşılığında abone olabilecekler. Abonelik ücreti fiyatında değişiklik yapılıp yapılamayacağı hakkında şuan için geçerli bir bilgi yok.

Başka bir yeni kazanç yöntemi ise içerik geliştiricileri ürünlerini kendi kanallarında satabilecekler. Kanal sahipleri yükledikleri videoların altına koyacakları ürünlerin satışını gerçekleştirebilecekler. Böylece aboneler sevdikleri kanalın ürünlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde satın alabilecekler. Oldukça yüksek abone sayılarına ulaşan üreticiler bu yöntemi kullanarak gelirlerini artırabilirler. YouTube para kazanma sistemi ile ilgili getirilen yenilikler en çok Türkiye’den video paylaşıp para kazanan kanal sahiplerinin işine yarayacak. Zira Türkiye’deki video tıklama başına alınan ücretlerin diğer ülkelere oranla oldukça düşük olması içerik üreticilerini buraya yapacakları yatırımlarda kısıtlamaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.