İnternet

AirBnb Nasıl Kullanılır?

AirBnb, Amerika’da yaşayan iki gencin evlerinde kullanmadıkları boş odaları kiralamak istemesiyle yaşam bulmuş bir girişimdir. İki genç evlerindeki kullanılmayan odayı kiralamak için web sitesi oluşturarak bu işe başlarlar. Şuanda birçok ülkede binden fazla ev ilanı kurdukları web sitesi içerisinde barınmaktadır. AirBnb ismi air “bed and breakfast” konseptini konu almaktadır.

AirBnb ile evinizin tamamını veya evinizin kullanmadığınız bir odasını kiraya verebilirsiniz. Airbnb sitesini Türkçe dilinde kullanabilirsiniz. Evinizde kullanmadığınız bölümü veya evinizin tamamını kiraya vermek için üyelik oluşturmanız yeterlidir. Evinizi aylık olarak veya belirlediğiniz tarihler arasında kiralama seçeneğiniz mevcut. Aynı durum komple ev veya evin sadece bir odasını kiralamak için de geçerli.

AirBnb Nasıl Kullanılır?

Siteye üye girişinizi yaptıktan sonra ana sayfadaki arama bölümüne ev veya oda kiralamak istediğiniz şehri, hangi tarihler arasında kiralamak istediğinizi ve kaç kişi kalacağınızı yazarak arama başlatın. AirBnb sizin arattığınız kriterlerde olan evleri sıralıyor. Ev için ödeyebileceğiniz minimum veya maksimum ücreti girerek arama alanınızı daha da daraltabilirsiniz. İlginizi çeken veya sizin ihtiyacınızı karşılayan bir ev veya odayla karşılaştığınız zaman, beğendiğiniz evi sitede bulunan listeye ekleyerek ileriki bir tarihte tekrardan göz atabilirsiniz. Aynı zamanda evle ilgili detaylı bilgi edinmek için evi kiralayan kişiyle site üzerinden direkt olarak görüşebilirsiniz. Evi kiralamaya tam olarak karar verdiğinizde ise rezervasyon isteği yollayabilirsiniz. Rezervasyon isteği gönderdiğinizde site sizi kart bilgilerinizi girmek için ödeme sayfasına yönlendirecektir.

AirBnb Ücretlendirme

AirBnb üzerinden yapılan kiralama işlemlerinde fiyat tamamen evi kiralayan kişi tarafından belirlenir. Ödeme yapabileceğiniz birçok yöntem mevcut. Örneğin ön ödemeli kartlar, PayPal ve Google Cüzdan ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak evinizi kiraya vereceğiniz zaman karşılaşacağınız ücretler şunlardır;

  • Evinizi kiralamak için AirBnb tarafından hizmet bedeli adı altında ücretin %6 ile %12’lik bir kısmı kesilir.
  • Evinizin temizlenmesini istiyorsanız ufak bir temizlik ücreti karşılığında bu hizmeti elde edebilirsiniz.
  • Evi kiralayan kişilerin ödemesi zorunlu olan bir ücret olan güvenlik depozitosunun ücreti ev sahibi tarafından belirlenmektedir. Bu depozitonun alınmasında ki amaç evde bulunan eşyaları güvence altına almaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.