Mobil

Android Root Yapmanın Yararları Nelerdir?

Kullanıcılar android işletim sistemine sahip cihazlardaki sınırları kaldırmak için telefona root atabilirler. Ancak android cihazlara root yapma işlemi herkes tarafından yapılabilecek bir iş değildir. Zira android root yapmanın yararları olacağı gibi bilmeyen bir kişi tarafından yapıldığında telefon daha çok zarar görebilir. Root işleminden sonra telefondaki ses, flash, gizli dosyalar gibi ayarların tamamı kullanıcı tarafından değiştirilebilir. Ancak android cihazlara root yapmanın telefonun garanti kapsamından çıkmasına neden olacağını hatırlatmakta fayda var.

Android Root Yapmanın Yararları Nelerdir?

Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda root yetkisi açık değildir. Bilgisayar üzerinden veya farklı yöntemler kullanarak root yetkisi açılabiliyor. Android cihazlara root yapmanın faydaları;

  • İşletim sistemi üzerindeki tüm ayarlar kullanıcılar tarafından değiştirilebilir.
  • Akıllı telefon veya tabletler için kendi seçtiğiniz ROM’ları kurabilirsiniz. Bir diğer deyişle telefonda kurulu olan varsayılan yazılımı istediğiniz yazılımla değiştirebilirsiniz.
  • Telefondaki işlemci hızını, ses şiddeti ayarı, kamera yazılımındaki özellikleri ayarlayabilirsiniz. İşlemci hızında değişiklik yaparken çok dikkat etmek gerekiyor. Sınır ne kadar çok aşılırsa risk o kadar çok artacaktır. İşlemci hızını düşürerek batarya ömrünü uzatabilirsiniz.
  • Operatörler tarafından telefona kurulan uygulamalar kullanıcılar tarafından kaldırılamazlar. Bu tarz telefonda gereksiz yere depolama alanı işgal eden uygulamalar root işlemi yapıldıktan sonra kaldırılabilir. Kullanıcılar bu uygulamaları silerek telefonda boş yer açabilir ve daha fazla uygulama, fotoğraf veya video yüklenebilirler.
  • Arka planda çalışan uygulamaları kontrol edebilir bu sayede android aşırı ram kullanımını azaltabilirsiniz. Arka planda ne kadar az uygulama çalışırsa telefon performansında artış olacak ve oyunlardaki takılma sorunlarını engellenecektir.
  • Mobil cihazlardaki recovery özelliklerini genişletebilirsiniz. Recovery fonksiyonları genişledikçe telefonun tamamı yedeklenebilir hale gelecektir.
  • Google Play Store üzerinden indirilen bazı uygulamalar root işlemi sonrasında kullanılabilir. Telefona root yaparak daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.
  • Android root yapmanın yararları içerisinde en önemli olanı şebeke üzerinden yapılan internet bağlantıları için DNS adresi değiştirme fırsatı sunmasıdır. Standart yazılımda bu işlemi yapmak için genellikle 3. parti VPN programları kullanılmaktadır. Ancak bazı VPN uygulamaları kullanıcı verilerini üçüncü şahıslarla paylaşabileceği için bu tarz uygulamalara karşı güvenlik konusunda endişe duyulmaktadır. Kullanıcılar DNS değişikliği yaparak mevcut internet hızlarını biraz olsun arttırabilir veya engelli internet sitelerine giriş yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Android Sms Engelleme Uygulamaları başlıklı makalemizde Android Mesaj Engelleme Uygulamaları ve Android Spam Mesajları Engelleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün