Eğitim

Bilgisayar Donanımı Bölümü Hakkında Bilgi

Bilgisayar donanım bölümü, bilgisayar sistemlerinin kurulum aşamaları, çalıştırılması, bakım ve onarım konusunda çalışacak yeni nesil gücün yetiştirilmesi için bilgisayar alanı bölümdür. Bilgisayar donanım bölümü mezunu, donanım teknikeri, kamu sektöründe ve özel kuruluşlarda bilgisayar kullanılan her alanda çalışma fırsatına sahiptirler. Bilgisayar kullanımı artışı iyice çoğalmıştır ve bu alanda yetişmiş donanım konusunda kendini geliştirmiş insan gücüne ihtiyaç vardır. 

Bu programda istenilen hedef, bilgisayar sistemlerinin kurulması, çalıştırma konusunda donanım eğitimi, bakım ve donanım alanında mesleki eğitimini tamamlaması önceliklidir. Bilgisayar donanımı bölümü olan üniversiteler ve ilgili fakültelerden bazıları, Harran Üniversitesi Viran Şehir Meslek Yüksekokulu, Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Meslek Yüksekokulu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Meslek yüksek okulları gibi bilgisayar donanım bölümü iki yıllık fakülteleri tercih edebilirler.

Bilgisayar Donanım Bölümünde Gösterilen Dersler Nelerdir?

Bilgisayar donanım bölümünde belli başlı dersler, teknik resim, matematik, temel elektronik, lojik devreler, endüstriyel elektronik, sayısal kontrol, bilgisayar programlama ve mikrobilgisayar dersleri temel donanım dersleri gösterilir.

Donanım Alanı İçin Gerekli Nitelikler

Eğitimlerini bu alanda tamamlamak isteyen öğrenciler özellikle lise dönemimde matematik ve fizik konularında kendilerini okulda aldıkları eğitim ile iyi yetiştirmeleri gereklidir. Hedefleri doğrultusunda mekaniğe ilgili olmaları ve mantığı güçlü kişiler bu alanda başarı elde edebilir.

Donanım Bölümünden Mezun Olanlara Verilen Unvan Ve Yaptıkları İşler

Bilgisayar Donanım bölümü programı mezunu olan kişilere verilen sıfat bilgisayar Donanım Teknikeri şeklinde hitap edilir. Bilgisayar donanım teknikerleri, bilgisayar işletim sistemlerinin kurulması ve sorunları çözümlemede, bilgisayar mühendislerinin denetimleri altında çalışarak bilgisayarlar sistemlerinin onarım ve bakımıyla ilgili tüm işleri yürütürler.

Donanım Bölümü Bitiren Teknikerin Görevleri

Bilgisayar sistemleri kuruluş işlemlerinde araştırma, planlama ve kuruluşu gerçekleştirmek için her birinden kendisine verilen işleri yapmakla yükümlüdür. Network bilgisayarların analizlerini yaparak ağ bağlantılarını kurar ve çalıştırır. Bilgisayarın tüm donanım bileşenlerinin arızalarında bakımını yapar ve tespit etmesinin ardından onarımını yapar. Sistem güncellemelerini gerekli olan birimlerin seçimini yaparak monte edilmesi gereken bilgisayar parçalarını bir araya getirerek sorunsuz halde bilgisayarın çalışır duruma getirmesini sağlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.