Sağlık

Cep Telefonu İle Uyumanın Zararları

Akıllı telefonların da hayatımıza girmesi ile beraber cep telefonu kullanımımız artmış bulunmakta. Gün içinde, halihazırda sürekli radyasyona maruz kaldığımız telefonlarımızı gece yatarken yanımıza almanın getirdiği zararlar uzmanlar tarafından araştırılmakta.

Kaliforniya Üniversitesi Halk Sağlığı departmanında görev yapan bilim insanları, gece yatarken telefonumuzu yastığın altına ve ya baş ucumuza koymanın, vücudumuza yaptığı büyük zararları gözler önüne serdi. Yapılan çalışmalarda, telefonu gece yatarken yakında bulundurmak, hafıza bozuklukları, kanser ve üreme hastalıkları gibi bir çok probleme sebebiyet vermekte. Gün içerisinde zaten yüksek dozda radyasyona maruz kaldığımızı belirten bilim insanları, gece de bu duruma maruz kalınması durumunda olacakların hiç de iyi olmadığını aktarmakta.

Cep Telefonu ile uyuya kalmak
Mesajlaşırken Uyuyakalmak

Cep Telefonunu Ne Kadar Uzağa Bırakmalı?

Uzmanların tavsiye ettiği, gece yatarken cep telefonu nu oldukça uzak olmak. En az ölçeği yetişkin bir insanın kol boyu mesafesi olarak açıklayan uzmanlar, bu mesafeden daha yakın olmasının tehlike arz ettiğini belirtmekte. Normal kullanım için de kesinlikle bir kulaklık edinilmesi gerektiğini söyleyen bilim insanları, telefon şirketlerinin de bu tür uyarıları artık kılavuzlarında verdiklerini belirtmekte.

Çocuklar için daha büyük bir tehlike arz eden telefon radyo dalgaları, daha uzak bir mesafeye alınmalı. Genç yaşta kanseri tetikleyen bu radyasyon dalgaları, uyku problemlerini de yanı başında getirmekte. Erkek çocuklar için sperm kalitesini düşürmekte ve ilerleyen safhalarda kısırlığa kadar gidebilmekte.

Kısaca söylememiz gerekirse, gün içerisinde telefonla çok fazla içli dışlı olunmamalı ve gece telefon uzak bir mesafeye bırakılmalı.

Bir önceki yazımız olan Algı Yanılması Nedir? Nasıl Oluşur? başlıklı makalemizde Algı Yanılgısı Nasıl Oluşur?, Algı Yanılması Örnekleri ve Optik İllüzyon Algısı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün