Dizi & Film

Boku dake ga Inai Machi / Erased

Boku dake ga Inai Machi ya da İngilizce adıyla Erased, Kei Sanbe tarafından çizilmiş ve 2016 yılında izleyici ile buluşmuş bir animedir. Global anime sıralamasında 70. Sıraya kadar çıkan Erased, özellikle olay örgüsü ve işlenilen konu ile izleyicilerin büyük beğenisini toplamıştır. Animenin çıkışına takiben 1 yıl sonra Japon sinemalarında filme uyarlanmıştır. Kullanılan efektlerin kötü olması, konunun derinliği ile bastırılabilmiştir. Film, genel olarak anime ile aynı çizgide ilerlese de farklı bir final ile bitmiştir. Bu durumdan ötürü izleyicilerden kötü yorumlar almıştır.

Boku Dake ga Inai Machi Oyuncuları
Boku Dake ga Inai Machi Oyuncuları

Film, 2006 yılında yayımcısı tarafından bir kez daha reddedilen manga yazarı Satoru Fujinuma ile başlıyor. Bu durum kendisini bir yemek restoranında teslimatçı olmaya itiyor. Bir gün, gene bir teslimatı sırasında Satoru, etrafındaki birinin ölümcül bir kazaya maruz kalmasını önlemek için yakın geçmişteki bir noktaya geri gidiyor. Yeteneğini fark eden Satoru, buna “Uyanış” diyor.

Gelişen olaylardan sonra Satoru’nun annesi Sachiko, bir hafta sonu onunla kalıyor. Annesi ile alışverişten dönen Satoru, tekrar Uyanış’ı yaşıyor ve annesi Sachiko, yabancı bir adamı, bir kız çocuğunu kaçırmaya çalışırken görüyor. Bu olay Sachiko’ya, 18 yıl önce yaşanan bir trajediyi hatırlatıyor. Sachiko, bu bilgiyi eski bir iş arkadaşına iletiyor, ancak Satoru’nun evinde yalnız kaldığı sırada öldürülüyor. Evde annesini ölü bulan Satoru, katili kaçarken görüp peşine düşüyor. Fakat katili yakalayamayan Satoru, polis tarafından annesini öldürmekle suçlanıyor. Polislerden kaçarken bir anda Uyanış yaşayan Satoru, 18 yıl önceye, Hokkaido’daki ilkokul hayatına geri dönüyor.

Satoru, “yeni” yaşamına uyum sağlamaya çalışırken 18 yıl önce yaşanan Kayo Hinazuki’nin öldürülmesi olayını hatırlıyor. Arkadaş canlısı olmayan Kayo’yla yakınlaşıyor ve küfürbaz bir anne olan Akemi ve üvey babası ile yaşadığını öğreniyor. Arkadaşları ve Sachiko’nun yardımı ile Satoru, Kayo’yu doğum günü partisine katılmaya ikna etmeyi başarıyor. Cinayet gününü atlatmayı başaran Satoru, zamanına geri dönüyor fakat yaptığı değişikliklerin ölüm gününü sadece 1 gün sonraya aldığını görüyor.

Polisten kaçmaya devam eden Satoru, yarı zamanlı bir teslimatçısı olarak çalışan lise öğrencisi Airi Katagiri’nin evine sığınıyor. Airi, Satoru’ya, ona güvendiğini söylüyor ve ona yardım ediyor. Satoru, Kayo’nun ölümünün gerçekleşmesine rağmen ayrıntılarının değiştiğini fark ediyor. Satoru’nun yalan suçlamalara maruz kaldığına inanan Airi, Sachiko’nun katilinin bulmasına yardım ediyor. Ancak, evinin bir kundaklama saldırısıyla yakılması onu tehlikeye atıyor.  Yangından kurtulan Airi, hastaneye kaldırılıyor fakat hastaneden kaçarak yine Satoru’ya yardım etmeye çalışıyor. Bu arada Satoru, daha önce kendisiyle irtibat kurduğu Sachiko’nun iş arkadaşı Makoto Sawada ile görüşüyor ve Sachiko’nun katili ile çocuk seri katilinin aynı kişi olduğunu anlıyor. Daha sonra Airi ile bir araya geliyor, ancak bu onun polis tarafından yakalanmasına neden oluyor. Polis aracına götürülürken tekrar Uyanış’ı yaşıyor ve 18 yıl önceye gidiyor.

Kayo’nun yalnız kalmasını önlemek için Satoru, onu kaçırıyor. Kendisi ve arkadaşı Kenya Kobayashi, onu önce terk edilmiş bir otobüse koyuyor, fakat bu otobüsü katilin kullandığını fark ediyorlar. Bunun üzerine onu, Satoru’nun evine götürüyorlar. Satoru’nun öğretmeni Gaku Yashiro, Akemi’nin kızına şiddet uyguladığını öğrenince sosyal hizmetlere haber veriyor. Sosyal hizmetler Kayo’yu koruma altına alıyor. Satoru, daha fazla cinayet yaşanmasını önlemek için araştırmasına devam ediyor. Bir gün, bir buz hokeyi yarışması sırasında bir başka sessiz sınıf arkadaşı Misato Yanagihara’yı izliyor ancak kız, hızlıca maçtan ayrılıyor. Onu takip eden Satoru, bir arabanın onu alıp götürdüğünü görüyor. Peşinden gelen öğretmeni Yashiro, Satoru’yu da alarak araba ile onları takibe başlıyor. Kanıtları öğretmenine anlatan Satoru, sonunda Yashiro’nun katil olduğunu ve Misato’yu kasıtlı olarak bir tuzak olarak kullandığını fark ediyor. Yashiro, bu durum üzerine Satoru’yu nehre atıyor.

Olaylar, aşağı yukarı animede de aynı şekilde gerçekleşmekte fakat bu sahneden sonra animeden tamamen kopmakta. Sizler için ilk olarak filmdeki sonu, sonra da animedeki sonu aşağıda paylaşıyorum.

Satoru, bu olaydan sonra tekrardan kendi zamanına dönüyor. Sachiko ve Kayo’nun hayatta olduğu, Kayo’nun hamile olduğu, çocukluk arkadaşlarından uzaklaşmadığı ve mangasının başarılı bir şekilde yayınlandığı başka bir zaman çizelgesine kendisini buluyor. Aynı zamanda Airi onu tanımıyor çünkü yeni zaman çizelgesinde bir teslimatçı olarak çalışmıyor. Avukat Kenya, Satoru’nun Yashiro’yu takip etmesine yardımcı oluyor. Yashiro, Satoru ile yüz yüze görüşerek ona cinayet sebebini söylüyor; Çocukların zamanla kirlenmesini önlemek öldürdüğünü anlatıyor. Daha sonra bıçağını çeken Yashiro, tam intihar etmek üzereyken, Satoru onu durduruyor ve ölümcül bir yara alıyor. Yashiro polisler tarafından tutuklanıyor.

On yıl sonra Airi, Satoru’nun mangası Boku Dake ga Inai Machi’yi bitirirken Sachiko, Satoru’nun ölüm yıldönümünde Kayo, kızı Kenya ve diğer arkadaşları ile oğlunun mezarının başında onu anıyor.

Filmin sonu bu şekilde bitmekte. Fakat animesinde, aşağıda yazacağım son sizleri bekliyor olacaktır.

Satoru, bu olaylardan sonra gözünü bir hastanede açıyor ve doktorlar ona 16 yıldır komada olduğundan bahsediyor. Kaslarının hala sağlam olmasının nedeninin, annesinin ona komadayken uyguladığı kas çalıştırma hareketleri olduğunu söylüyor. Uyandığının haberini alan Kenya, Kayo ve bebeği ziyarete geliyor. Fakat hafıza kaybı yaşayan Satoru, olayları hatırlamakta zorlanıyor.

Bir gün Yashiro, hala ayağa kalkmaya başaramayan ve hafızasını oturtamayan Sataru’nun ziyratine geliyor. Yashiro ile konuşan Satoru, zamanla hafızasını topluyor ve olanları hatırlamaya başlıyor. Yashiro, başka bir ziyaretinde Satoru’yu konuşmak için çatıya götürüyor. Ama beklenmedik bir şekilde Satoru, anılarının geri geldiğini söylüyor. Komada olduğu süre boyunca öğretmeninin ona baktığını öğreniyor. Kendisinin, öğretmeninin yaşam sebebi olduğunu söylüyor ve intihara kalkışıyor. Son anda öğretmeni tarafından tutulan Satoru, savaşı kazandığını ve kendisini bırakırsa öğretmeninin de yaşama nedeni kalmayacağını söylüyor. Satoru’yu onaylayan Yashiro, onun aşağı atlamasına izin veriyor ve kendisi de tam atlayacakken aslında Satoru’nun mindere düştüğünü, bunun bir tuzak olduğunu görüyor. Satoru’nun hafızasının aslında Kayo’nun ziyareti esnasında geldiği anlaşılıyor. Satoru’nun cebindeki telefon sayesinde olayları dinleyen polisler, Yashiro’yu tutukluyor.

Aradan geçen bir süre sonra Satoru iyileşiyor. Karlı bir günde dışarda dolaşırken Airi ile karşılaşıyor. Fakat Airi bu gelecekte onu tanımıyor. İkili arasındaki bakışma ve kısa bir konuşma ile anime sona eriyor.

Boku Dake ga Inai Machi Karakterleri
Boku Dake ga Inai Machi Karakterler
Anime ve filmdeki sonlara ayrı ayrı baktıktan sonra hangi senaryonun daha iyi olduğunu söylemek tamamen size kalmış bir durum. Animenin orijinal sonu filmde de işlenseydi, film daha mı çok tutulurdu tartışılır. Siz de yakın zamanda ikisini de izleyip kendiniz karar verebilirsiniz.
Boku Dake ga Inai Machi Film Afişi
Boku Dake ga Inai Machi Film Afişi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.