Oyun

Fortnite Takılma Sorunu ve Çözümü

Gerçekçilikten uzak biraz daha Arcade görünüme sahip battle royale oyunu olan Fortnite yeni güncellemelerle birlikte bazı oyuncuların bir takım sorunlar yaşamasına neden oldu. Kullanıcılar oyun içerisinde her ne kadar yüksek fps değeri alırsa alsın oyunlarının takıldığından şikayetçiler. Oyuncuların yaşamış olduğu Fortnite takılma sorunu oyun içi deneyimleri olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Fortnite Takılma Sorunu ve Çözümü

Fortnite, bir çok düşük donanımsal özelliklere sahip bilgisayarlarda bile rahatlıkla oynanabileceği optimizasyona sahip. Ancak oyuna eklenen yeni özellikler kullanıcıların bilgisayarlarıyla uyumsuz olduğu zaman ortaya çıkan hatalar oyun keyfi düşebiliyor. Fortnite takılma sorunu çözümü için uygulanabilecek yöntemler;

Ekran Kartı Sürücülerinizi Güncelleştirin

Oyunlarda fps değerlerini etkileyen bir çok takılma ve donma sorununa benzer olumsuz durumların çözümü ekran kartının en güncel sürümünü kullanmaktır. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak kullandığınız ekran kartının sürücülerini güncelleyebilirsiniz.

NVIDIA : http://www.nvidia.com.tr/drivers

AMD : https://support.amd.com/en-us/download

Oyun Dosyalarını Doğrulayın

Fortnite Takılma Sorunu ve Çözümü

Oyun ile alakalı bir sorundan dolayı takılma sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız oyunun dosya bütünlüğünü kontrol edebilirsiniz. Bu sayede oyun dosyalarında eksik olanlar tekrardan indirilecek ve sorunlar çözülecektir. Bu sürecin tamamlanması için geçirilecek zaman bilgisayarınızda SSD veya HDD olmasına göre değişiklik gösterebilir. Fortnite dosyalarını doğrulatmak için;

 • İlk olarak Epic Games Launcher programını çalıştırın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Program üzerinden Fortnite sekmesine girerek yeşil Play butonunun sağındaki çarka tıklayın.
 • Verify butonuna basarak oyunun dosyalarının taranması ve varsa eğer eksik dosyaların tamamlanma işlemini başlatabilirsiniz.

Oyunun Grafik Ayarlarını Değiştirin

Fortnite Takılma Sorunu ve Çözümü-2

Fortnite takılma sorunu kaynağının kendi bilgisayarınız olduğunu düşünüyorsanız eğer oyun ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz. Oyunun video ayarlarını bilgisayarınızın donanımına bağlı olarak 780 P şeklinde değiştirebilirsiniz. Bu sayede bazı donma ve takılma sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz.

Başlangıç Ayarlarını Değiştirin

Fortnite Takılma Sorunu ve Çözümü-3

Fortnite takılma sorunu çözümü için kullanabileceğiniz başka bir yöntem oyunun başlangıç ayarlarını değiştirmektir. Bu yöntemle oyunu biraz daha optimize ederek ortaya çıkan sorunları çözebilirsiniz. Oyunun başlangıç ayarlarını değiştirmek için PLAY tuşunun sağındaki çarka tıklayarak settings yazısına tıklayın. Sağ tarafta açılan pencereyi aşağı kaydırın ve Additional Command Line Arguments bölümünün altındaki kutucuğa “-malloc=system-USEALLAVAILABLECORES -nomansky +mat_antialias 0” kodunu tırnak işaretleri olmadan yazın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Yorumlar

 1. berkan taş says:

  Abi fortnite oynarken çok büyük seviyede (15-20 sn ) donmalar oluyor o ayarları önceden yapmıştım grafikler düşük olunca bile donma oluyor bunun internetten olmadığını kesinlikle düşünüyorum bilgisayarımın özellikleri gayet yüksek (8gb ram,2gb ekran kartı).
  Bilgisayarı kısa bir süre öncesinde sıfırladım.Sıfırlamadan önce böyle sorunların hiçbiri yoktu.Donmadan bütün grafik ayarları destansıda oynayabiliyodum ama şimdi bu performanstan eser yok.

  SORUNUN ÖZETİ
  oyuna başlarken (bazen) direk otobüste başlıyor.oyunda istediğim yere atlıyorum fakat otobüsün arkamdan geldiğini farkediyorum.
  düşerken , yere 25m kala yani planörü otomatik açtığı bölümde efso bir donma yaşanıyor oyunda tuşlarla gitmeye devam ediyorum ama ekran bana donmaya başladığı anı yere düşene kadar gösteriyor. yerde ise (1-2) saniyeli kasmalar her 3-4 saniyede (en fazla) oluyor ve bazende düşerken olduğu gibi 8-10 sn lik kasmalar geliyor .
  diğer kasma ise şöyle ; (bu sorun bazen oluyor )mesela sandık çatıda merdivenden çıkıyom beni 3 kez beni alt kata atıyor çıkmaya çalışıyom, bazen kaygıdan oyunu oynuyom mu emin olamıyom.
  fareyle bazen etrafa bakarken oyunda kasma oluyor(bu en küçüğü)

  sorunu umarım seni yormadan anlatabilmişimdir(ben yazarken yoruldum)

  (ben sorunun bilgisayardan kaynaklandığını düşündüm, zaten bilgisayar da yavaştı bu yüzden fortnite kasmaları değil de win10 kasmalarını araştırdım.ki sürücülerde zaten parçalanma varmış .en iyi hale getirdim bilgisayar düzeldi ama fortnite hala batık)

  sana abone de oldum çok güzel çözümlerin var oyunlar için

  umarım sorunu çözersin

  1. Bilgisayarına SSD takarsan oyuna geç bağlanma veya arada bir ufak tefek takılmaları atlatabileceğini düşünüyorum. Bilgisayarının donanımlarını tam olarak belirtirsen daha iyi çözüm önerileri sunabilirim

  2. Arda Işık says:

   Kardeşim Aynı Sorun Şuan Bende de oldu 1.sorunun çözüm bulabildin mi

 2. mustafa says:

  fakirlikten kurtulmak için para kazanmanız lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.