Teknoloji

Intel veya AMD Ryzen Hangisini Tercih Etmeliyim ?

Intel veya AMD denildiğinde aklımıza gelen ilk kelime işlemci oluyor. Hepimiz iki şirketin birbirleri arasında güçlü rekabet içinde olduğunun farkındayız.

Her geçen gün piyasaya sundukları yeni işlemciler ile rekabetin boyutunu üst seviyelere çeken iki şirketin hedef kitlesi farklı. Farklı hedef kitlelerine hitap etmelerine rağmen bu denli rekabet içerisinde olmaları etkileyici. Intel gelir düzeyi iyi olan kitleye hitap ediyor ve işlemcilerinin özelliklerini ona göre belirliyor. AMD ise daha çok orta halli gelir düzeyine sahip olan kullanıcılara uygun işlemciler üretmekte.

AMD Ryzen 7

Ryzen serisi işlemciler o dönem piyasada deyim yerindeyse ” i7 katili ” olarak lanse edildi. Benchmark testlerine baktığımızda rakibine göre daha güçlü olduğunu gördük. Ryzen işlemcilerin bu başarısı render alma , video düzenleme programlarında etkisini göstermişti ancak konu oyunlara geldiği zaman durum beklentilerin altında kaldı. Ryzen güçlü işlemci olarak gözükse de stabil çalışmadığı zaman bu güç belirli kısıtlamalara uğruyor ve alınan verimde düşüşlere yol açıyor. Düzenleme yapacağınız videolarınız varsa veya yaptığınız işte bolca render işlemleri yapıyorsanız eğer tercih etmeniz gereken işlemci AMD Ryzen serisinden olmalıdır. Bu şekilde hem cebinizdeki paradan hemde çok değerli olan zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz.

Intel i7

Hepimiz Intel işlemcileri performanslı ve oldukça stabil çalışan işlemciler olarak tanıyoruz. Performansını ve stabil çalışma sistemini bir kenara koyacak olursak düşük güç tüketimi ve serin çalışma konusunda da gayet başarılılar. Intel‘ in serin çalışan ve az güç tüketen işlemcileri bizi ek masraflardan kurtarıyor. Soğutma sisteminin başarılı işler çıkartması ve tüm bu özelliklerin bir araya gelmesi onu rakibine oranla biraz daha pahalı bir konuma getiriyor. Intel i7 serileri için alacağınız soğutma sistemini seçerken işlemcinizin çıkabileceği maksimum performansı göze almanızda fayda var. Rakibine göre oyun performansı yüksek olması oyuncuların Intel’ i tercih etmesi için aradıkları sebeplerin başında geliyor. i7 işlemcilere ödediğiniz paranın hakkını verdiğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Yüksek performanslara Düşük güç tüketimi ile ulaşabileceğiniz için uzun vadede ödeyeceğiniz elektrik faturalarının ücreti de azalacaktır.

Sonuç olarak gün içerisinde yoğun olarak render alıyorsanız veya video düzenliyorsanız tercih etmeniz gereken ürün AMD Ryzen serisinden bir tanesi olacaktır. Ben oyun oynamayı seviyorum oyunlarda alacağım yüksek fps benim daha fazla keyif almamı sağlıyor derseniz bakmanız gereken taraf Intel ürünleri olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.