Teknoloji

Laptop Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri

2000 yıllarının başlarında oyun sever insanlardansanız Steam gibi platformların olmaması yüzünden çevrimiçi oyunları kocaman kasaları arkadaşlarınızın evlerine taşıyarak oynamışlığınız kesinlikle vardır. Teknoloji çağının gelişmesiyle bilgisayar ve oyun sistemleri artık daha da küçülmekte. Gerek sistemeleri gerek boyutları, ağırlıkları ve performansları da gün geçtikçe artıp daha da gelişmekte. Bir sorun var ki Laptoplar henüz oyun oynamak için çok yeterli değiller. Soğutma sistemleri olsun, FPS problemleri olsun kimi zaman canımızı sıkabiliyorlar. Peki bunun bir çözümü yok mu? Elbette var fakat 20 FPS Arttırma gibi bir şey söz konusu değil. Nitekim daha az 5-10 civarında bir artış sağlayabiliriz. Eğer oyuncular için özel olarak üretilmiş Monster Laptop gibi cihazlarınız yoksa sizin için birkaç önerimiz var.

FPS Nedir?

Öncelikle ne ile karşı karşıya olduğumuzu öğrenmeliyiz. FPS, genel manada Frame per second olarak geçer. Yani Saniye Başına Kare Sayısı anlamına gelir. Küçük bir düşününce bulunduğunuz ortam ne kadar fazla içerik barındırıyorsa o kadar fazla FPS düşüşü olacaktır. Nitekim daha az sistem gerektiren oyunları tercih etmeyi deneyebilirsiniz. Şimdi gelelim asıl konumuza.

FPS Nasıl Arttırılır?

Bunun için birkaç yol mevcut. Yazılımsal olarak bilgisayarınızı daha optimum hale getirebilirsiniz. Ek olarak bilgisayarınızı destekleyici programlar kullanabilirsiniz. Virüs programlarından yana değilim bana göre en iyi virüs programı bilinçli İnternet kullanımıdır. Virüs programlarını kaldırıp Windows Defender yazılımını kurabilirsiniz. Son zamanlarda Windows firması virüsler konusunu gerçekten çok ciddiye alıyor.

FPS Düşüren Programlar Nelerdir?

Piyasada birçok, yararı olmayan program mevcut. Sistem onarım programları, Sürücü yükleme programları gibi mesela. Evet belki kısa zamanda işinize yarayıp FPS konusunda artış elde edebilirsiniz ama uzun zamanda bilgisayarınızın işlemcisini gereksiz şekilde yoracak ve siz de bilgisayarınızın eskidiğini düşüneceksiniz. Halbuki işlemciye şans verseniz sizin için harikalar çıkartacak ortaya.

FPS Arttıran Programlar Nelerdir?

Bu biraz da donanımınız ile alakalı bir soru. Eğer Nvidia Markasının ekran kartlarını kullanıyorsanız donanım ile gelen GeForce Experience yazılımını indirebilir ve arkanıza yaslanıp bilgisayarınızı sizin için düzenlemesini izleyebilirsiniz. Ayrıca bu program sayesinde güncellemeleri otomatik olarak yapabilir, yüklü olan her oyunu teker teker en iyi ayarlarda oynamak için ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu uygulamaların hepsinde Nvidia GeForce Experince size seve seve yardımcı olacaktır.

Windows Üzerinden FPS Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Eskiden beridir yaptığımız nitekim etkisi olan bir uygulama Windows Teması değiştirme uygulaması. Arka planda çalışan uygulamaları sınırlandırdığı için bir miktar FPS değişikliği hissettirecektir ve ayrıca oyun sırasında Alt+TAb gibi ihtiyaçlarınız oluyorsa bunun için de ayrıca yardımcı olacaktır.

Bir başka yöntem de Grafik ve Ses düzeyleri. Grafik kalitesinin oyun performansını ne kadar etkilediğini zaten biliyorsunuzdur. Bunun yanında çok bilinmeyen ama bir miktar etkisi olan konu da Ses düzeyleridir. Ses düzeyi de grafik gibidir ne kadar fazla olursa o kadar performans düşüşü yaşatır. Tabi ki grafik kadar etkili olmaz ama özellikle çatışma yaşanılan ve hızlı oyunlarda 3-5 FPS’in bile önemi çok büyüktür.

FPS Üzerinde Sıcaklığın Etkisi

Geldik en can alıcı konuya. Normalde 100 FPS aldığınız oyunda artık o kadar fazla alamıyor musunuz? Bunun yegane sebebi sıcaklıktır. Bilgisayarınızın içerisinin durumu, termal macun kalitesi, Fan dönüş hızı ve daha nicesi. İşte bunların hepsi FPS Düşüklüğüne sebep olacak nedenlerdendir. Termal Macunlar Ne Zaman Değiştirilmeli? Dayanıklı olmalarıyla bilinirler fakat bu dayanıklılık öyle 3-5 sene değildir tabi ki. En uygun olanı 2 senede 1 kere, yapabiliyorsanız senede 1 kere değiştirmektir.

Sıcaklığı düşürmenin bir başka yolu da tozlardan kurtulmaktır. Toz, sıcaklığın ve dolaşımın baş düşmanıdır. Bilgisayarınızı periyodik olarak en azından ayda 1 kere temizlemenizde fayda var. Temizlemekten kasıt her parçayı teker teker değil tabi ki. Elinize elektrikli süpürge alın ve şöyle bi kabasını alın.Diğerini de kafanıza estiğinde yaparsınız çünkü biraz uzun sürebilen bir faaliyettir.

FPS İçin Arkaplan Uygulamalarını Kapatma

MSConfig ile bu problemi birkaç dakika içerisinde halledebilirsiniz. Windows tuşuna bastıktan sonra “Çalıştır” ardından “MSConfig” yazdığınız taktirde karşınıza bir pencere açılacaktır. Bu pencereden anlık olarak çalışan programları görebilir, ayrıca başlangıçta açılan ve bilgisayarınıza yük bindiren programları inceleyebilirsiniz.

 

Umarız işinize yarar bilgiler bulabilirsiniz ve FPS Arttırma konusunda çözüm olabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Nvidia GTX 2000 Serisi Ne Zaman Çıkacak? başlıklı makalemizde Nvidia 2000 Serisi Ekran Kartları Çıkış Tarihi ve Nvidia Gtx 2000 Serisi Ne Zaman Çıkacak? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün