Mobil

iPhone RAM Temizleme Yöntemleri

Apple tarafından üretilen akıllı telefon olan iPhone, iOS işletim sistemini kullanmaktadır. iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlardan RAM temizleme android işletim sistemi kullanan telefonlara göre oldukça meşakkatli bir işlemdir. Telefonunuzda günlük olarak kullandığınız uygulamalar yavaşlıyorsa, internet tarayıcısında yaptığınız işlemlere cevap vermiyorsa veya başka ekranlara geçiş yaparken kasma veya yavaşlama gibi sıkıntılarla karşılaşıyorsanız iPhone RAM temizleme yöntemlerinden bir veya birkaçını uygulamanız gerekmektedir. Ram temizleme yöntemlerini uyguladıktan sonra da aynı sorunlar devam ediyorsa telefonunuzu tamamen sıfırlayıp sorunun tekrar yaşanıp yaşanmayacağınız kontrol etmenizde fayda var. Bu yöntemler sonucunda sorun çözülmediyse telefonunuzun donanımsal bir sıkıntısı olabileceği için telefonunuzu yetkili servise göndermeniz en iyi tercih olacaktır.

iPhone Ram Temizleme Yöntemleri

Uzun ve yorucu bir yöntem olan iPhone için indirilen uygulamaların silinip tekrar yüklenmesi, telefon içerisinde kendilerine ayrılan ön bellek yani RAM boyutunu önemli bir oranda düşürmektedir. Ancak iPhone’larda uzun süre boyunca ram temizleme yapılmadığı zaman telefonda kullandığınız günlük uygulamalar bir hayli yavaş çalışabilir veya uygulamalarda donma veya ara ara takılma sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Yukarıda ki işleme göre daha kolay uygulanabilecek bir yöntem reboot atmaktır. Bu yöntemi uygulamak için iPhone 4 ve üzeri telefonunuzun olması gerekiyor. Bu işlermi yapmak için ilk önce kilit ekranını açın. Ardından güç düğmesine basılı tutun. Buradan sonra ekrana kapatma menüleri gelecektir. Hiçbir seçeneğe tıklamadan home tuşuna basılı tutun. Buradan sonra ana ekrandaki kapatma menüleri kapanacak ve reboot işlemi yani iphone ram temizle işlemitamamlanmış olacaktır. Bu yöntemi iPhone 4 ve aşağısı telefonlarda kullanamayacağınızı hatırlatmakta fayda var.

Ram temizleme işlemini gerçekleştirmek için iPhone telefonunuzu yeniden başlatmanız yeterli olabilir. Güç tuşuna bastıktan sonra karşınıza gelen menüden yeniden başlat seçeneğine bastığınızda telefonunuz yeniden başlatılacak ve Ram temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tam olarak bir etkisi olmasa da uygulamaların kullanımında karşılaşabileceğiniz donma veya takılma sorunlarının azda olsa üstesinden gelebilirsiniz.

AppStore üzerinden indireceğiniz ram temizleme uygulamaları da işinize yarayabilir. Ancak bu uygulamalar, telefonunuzun kullandığı anlık ram miktarını temizlemektedir. Yani gün içerisinde bir kaç sefer bu uygulamaları kullanarak telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mobil Cihaz Güvenliği Arttırma Yolları başlıklı makalemizde Android ve iOS hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün