Yaşam

Lavabo Bataryaları Nasıl Parlatılır

Banyo ve mutfakta yer alan musluk bataryaları zaman içerisinde kararma yapabilir. Bu bataryaların temizlikleri için asitli kimyasalların kullanılması yerine gıdalarda bulunan doğal asitlerden yararlanılması çok daha olumlu sonuç verecektir.

Lavabo Bataryalarının Parlatılmasında Doğal Asitlerini Kullanın

Bataryanın parlatılabilmesi için kullanılabilecek en basit yöntem limon ya da sirke kullanılmasıdır. Sirke temiz bir bez üstüne döküldükten sonra batarya bu bez ile ovalanır. İçerdiği ürik asit nedeniyle bataryanın krom kısımlarına zarar vermeden parlamasını sağlayacaktır. Sirkeyle ovalanan batarya suyla durulandıktan sonra kurulanmalıdır.

Bir diğer yöntem limon ya da limon tuzu kullanılmasıdır. Limon ikiye bölündükten sonra kabukları iki yandan çekilerek ayrılır ve limonun içi açıldıktan sonra kullanılır. Limon bataryanın üstünde ovularak gezdirilmelidir. Limonla ovalanan batarya daha sonra durulanır.

Banyoların temizlenmesinde rahatlıkla kullanılan maddelerden bir tanesi karbonattır. Oldukça iyi bir leke sökücü olan karbonat ayrıca iyi bir temizleyicidir. Musluklarının bataryalarının parlatılmasında karbonat tek başına size yardımcı olabilir. Nemli haldeki bir bez karbonata batırıldıktan sonra musluk bataryasında leke ya da kararma bulunan bölgeler ovularak silinir. Böylelikle bataryanın rahatlıkla parlaması sağlanacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken ise bir yüzey üzerinde karbonat kullanılmasından sonra sirke kullanılmaması gerektiğidir. Karbonat ve sirke birlikte kullanılırlarsa tepkime yaratacakları için birlikte kullanılmamalıdır.

Bataryaların Temizliğinde Yapılmaması Gerekenler

Batarya türü krom yüzeylerde kezzap gibi temizleyici maddeler ya da sert yüzeyli olan süngerler kullanılmaması gerekir. Bunlar krom yüzeyin yapısını bozabilir ve batarya üzerinde geri dönüşü olmayan lekeler oluşmasına sebebiyet verebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.