Yaşam

Marmara Bölgesinde Kamp Yapılacak Yerler

Yaz mevsimi geldi çattı. Hepimiz tatilin keyfini çıkarmaya çalışıyoruz. Kimisi festivallere, pikniklere giderken kimisi de kamp gibi etkinliklere katılıyor. Türkiye’de Bulunan Kamp Bölgeleri konusunu daha küçülterek bölgelere ayırman daha mantıklı olacağından Türkiye’de Bölgelere Göre Kamp Alanları daha fazla yardımcı olacaktır. Batı bölgesinden başlayarak Doğu bölgelerine kadar olan her yeri teker teker inceleyeceğiz. Ülkemizde 7 Ana Bölge bulunduğunu var sayarsak bu yazımız 7 bölümden oluşacak. Şimdi gelelim asıl konumuza.

İlgili Başlıklar

Marmara Bölgesi Kamp Alanları

Eğer İstanbul ve çevresinde oturuyorsanız, yolculuk için de fazla zamanınız yoksa bu birkaç güzel kamp alanı sizin için yeterli olacaktır.

Kayabaşı Şamlar Milli Parkı

Arnavutköy ve Başakşehir arasında bulunan Şamlar’a bağlı bir tabiat parkıdır. Ulaşımı kolay, gezmesi eğlenceli alanlardan birisidir. Tilki, Şahin, Ceylan gibi birçok yabani hayvanı ve zengin bitki örtüsüyle zamanınızı geçirmek isteyeceğiniz yerlerden bir tanesidir. Gerçekten büyük bir alan üzerine kurulmuş bu park içerisinde neredeyse bütün ihtiyaçlar düşünülmüş.

Kayabaşı Şamlar Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Başakşehir’e ulaştıktan sonra gerisi çok kolaylaşıyor. 79E ve 36AY numaralı otobüsler ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer özel aracınız ile gitmek istiyorsanız da Arnavutköy Habibler yolu üzerinde üçlü yola geldiğinizde tabelaları takip edin ve Nokta mevkisine geldiğinizde sola sapın. Bir müddet ilerlediğiniz zaman sağ tarafınızda kalacaktır.

Kayabaşı Şamlar Milli Parkına Giriş Ne Kadar?

  • Şahıs               4₺
  • İndirimli       2₺
  • Bisiklet          4₺
  • Motosiklet   8₺
  • Otomobil     12₺
  • Minibüs        35₺
  • Midibüs        60₺
  • Otobüs          110₺

Daha fazla bilgi almak için Resmi Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Belgrad Ormanı Kamp Alanları

İstanbullular için olmazsa olmazlardan birisi de şüphesiz ki Belgrad Ormanıdır. Şehirden uzak olması, doğal yaşantısı ve ferah havasıyla İstanbulluların baş tacı diyebiliriz. İstanbul için akciğer görevi gören bu orman son zamanlarda çok fazla kirletilmesinden dolayı kamp için izin verilmemekte fakat bir gününüzü geçirmek isteyeceğiniz yerlerden bir tanesi olduğu çok açık. İyisi mi siz kamp için gitmek istiyorsanız önceden bir arayıp sormanızda fayda var. Bakarsınız artık izin veriliyordur.

Belgrad Ormanına Nasıl Gidilir?

Maslak ilçesine ulaştıktan sonrası sizin için çok kolay olacaktır. 41, 42M, 42T,47L ve daha birçok otobüs Belgrad Ormanı Ulaşımı için ideal otobüs hatlarından. Kendi aracınız ile gitmek isterseniz de Sarıyer’e doğru yol alırken tabelaları takip etmeli ve Bahçeköy tabelasını gördüğünüzde gösterdiği yöne ilerlemelisiniz. Uzunca bir yol sonunda Behçeköy Merkez’e ulaştıktan sonra Belgrad Ormanı tabelalarını görmeniz kaçınılmazdır.

Belgrad Ormanına Giriş Ne Kadar?

  • Hafta Sonu    11₺
  • Hafta İçi          5₺

Yaya veya Bisiklet ile giriş yapmak isterseniz ücretsiz girebilirsiniz bu fiyatlar şahsi araçlarınız için.

Topçunun Yeri/Ömerli Barajı

Kamp alanlarından bahsediyorsak Ömerli Barajını atlamamamız gerekir. Her türlü etkinliği yapabildiğiniz barajda yüzme tehlikeli ve yasak olsa da içerisinde balık tutabilir belirli bölgelerinde kamp yapabilirsiniz. Düşük bütçeniz ile en fazla zevk alacağınız bölgelerden bir tanesi de tam olarak burasıdır.

Ömerli Barajına Nasıl Gidilir?

Sadece Kurtköy bölgesinden ulaşım sağlanabilmektedir. Kurtköy sanayi bölgesinden 132D numaralı otobüse bindiğiniz taktirde çok yakınlarında inebilirsiniz. Şahsi aracınız ile gitmek istiyorsanız da İstanbul Park üzerinden Kurtdoğmuş mevkisine doğru yönelin ve tabelaları kontrol ederek yolunuza devam edin. Kurtdoğmuş bölgesine vardığınız zaman ise kimse sorsanız gösterecektir.

Ömerli Barajına Giriş Ne Kadar?

Araç, yaya ya da bisikletin önemi yok çünkü hepsi tamamen ücretsiz sunulmakta.

Madam Marta Koyu Burgazada

Kamp denir de adalardan bahsedilmez mi? Birkaç gün boşluğunuz varsa ve eğlenceli bir şekilde geçirmek istiyorsanız tam size göre bir yer Burgazada. İstediğiniz gibi kamp yapabilir, eğlenebilir ve gezebilirsiniz. Ağaçlığın, denizle buluştuğu kum ve çakılın birlikte tabanı kapladığı bir bölge olan koyda denize girmek serbest.

Madam Marta Koyuna Nasıl Gidilir?

Adalar vapuru ile Burgazada’ya gitmeli ve oradan da yürüyerek ya da kiralanabilir bisikletler ile tabelalar sayesinde yolunuzu çizerek koya ulaşabilirsiniz. Köknar Sokak, Koyun bitişiğindedir.

Madam Marta Koyuna Giriş Ne Kadar?

Koy içerisinde herhangi bir ücret bulunmamakta fakat çevrenin kirletilmesi dahilinde çok büyük cezai yaptırımlar bulunmakta.

Herkese iyi ve mutlu ve sağlıklı bir yaz tatili dileriz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Balmumu Nerede Kullanılır? başlıklı makalemizde Balmumu Kullanım Alanları, Balmumu Nedir? ve Saf Balmumu Nasıl Anlaşılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün