Oyun

Mavi Balina Oyunu

Dünyanın her yerinde milyonlarca çocuğun hayatını riske atan mavi balina oyunu aile fertlerinin korkulu rüyası oldu. Oyunun internet adresi veya yasal yollardan satışı yok. Çocuklar oyuna Rus chat sayfalarının yöneticileri aracılığı ile aldıkları linkler üzerinden erişebiliyor. Sitelere giriş yapan çocukların bilgisayarlarına sızarak kişisel bilgileri ele geçiriyorlar. Ele geçirdikleri bilgiler aracılığıyla çocukları şantaj yolu ile oyunu zorla oynatarak onlardan çeşitli görevleri yapmaları isteniyor.

Mavi Balina Oyunu İçeriği

Çocuklara zorla oynatılan oyunda 50 gün boyunca iğrençlik düzeyi git gide artan birbirinden iğrenç 50 görev bulunuyor. Bazı görevlerde çocukların bileklerine veya bacaklarına balina figürü kazıması isteniyor. Sabahın 4 ünde uyandırılıp oyunun yöneticilerinin yolladıkları insanlık dışı görüntülerin zorla izletilmesi de görevler arasında bulunuyor. Şantaj ile zorla oynatılan çocukların kendilerine fiziksel ve psikolojik zararlar vermesi onları yavaş yavaş hayattan koparıyor. 50. gündeki Balina Olmak adındaki final görevi ise oyunculardan intihar etmelerini istiyor.

Mavi Balina Oyunu Nasıl Yaygınlaştı ?

Oyunun herhangi bir internet sitesi veya bir yerlerde satışı yok. Mavi Balina oyunu sosyal medya üzerinden çocukların oyun içeriğini merak ederek girmesi yolu ile bir çok kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Ayrıca oyun içerisinde bulunan görevlerden birisi de çocukların mezarlık içerisinde resim çekip sosyal medya hesaplarında yayınlamaları yönünde. Bu resimin neden paylaşıldığını merak eden gelişme çağındaki çocukların oyuna ulaşma arzusuyla ve sosyal medya hesaplarından gizlice gönderilen linkler ile Mavi Balina oyunu malesef bir çok gencin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Mavi Balina Oyununda Kaç Kişi Hayatını Kaybetti ?

Gazetelerde yazılan haberlere göre Kasım 2015 ve Nisan 2016 tarihleri arasında 130 kişi bu oyunun etkisinde kaldıkları için yaşamlarına son verdiler.

Ölüm Saçan Oyunun Yapımcısı Tutuklandı

“Oyun Yöneticisi” olarak bir çok gencin hayatını kaybetmesine sebep olan emirleri veren kişi tutuklandı. Rusya’da yaşayan 21 yaşındaki Philipp Budeikin çocukları ölüme teşvik ettiği gerekçesi ile 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mavi Balina Oyununu Engelleme Yöntemleri

İlk olarak çocuğunuzun kullanmış olduğu tarayıcının telefon uygulamasını indirin. Hem bilgisayar tarayıcınızda hemde telefona indirdiğiniz tarayıcıda hesap oluşturun. Bu sayede çocuğunuzun girmiş olduğu siteleri takip edebilir ve güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Modem arayüzü üzerinden Firewall özelliğini aktif hale getirin. Piyasada bulunan güncel modemler içerisinde aile filtresi ayarı bulunuyor. Aile filtresini açtığınızda bilgisayarınız “https:\\…” ile başlamayan hiç bir siteye erişemez ve server bağlantıları doğrulanmamış bağlantıları engeller.

Akıllı telefonlarınız aracılığı ile GooglePlay , App Store ‘da web filtreleme uygulamalarını indirebilirsiniz. Web filtreleme uygulamalarını kullanarak tarayıcıda girilmesini istemediğiniz siteleri belirtebilirsiniz. Ayrıca belirlediğiniz kategorilerden oluşan sitelere girişi de engelleyebilirsiniz.

Antivirüs programlarınızın güncel olduğuna dikkat edin. Antivirüs programlarında bulunan aile koruması uygulaması da güvenliğinizi arttırabilir. Bilgisayarınızda hafta bir veya yapabilirseniz günde bir virüs taraması yapın. Böylece sizden habersiz bilgisayarınıza sızmış virüsleri temizleyebilirsiniz.

Çocuklarınızın kullandığı sosyal medya hesaplarını belli aralıklarla kontrol edin. Gezmiş olduğu hesapları kontrol etmeniz içinizi rahatlatacaktır. Sakıncalı içeriklerden oluşan hesaplardan uzak durmaları konusunda uyarılarda bulunun.

Neden Yasaklanmıyor?

BTK gibi kurumlardan yapılan açıklamalarda oyunun yasaklanabilir olmamasını işaret ediyor. Bu durumun en büyük sebebi oyunun belli bir internet sitesi veya uygulama üzerinden oynanmaması. Tamamen kişiler arasında sohbet edilerek oynanan bu oyunu yasaklamak imkansız diyebiliriz. Bu yüzden çevrenizde bu oyun hakkında konuşanları uyarın, ebeveyn iseniz çocuğunuzun sosyal medya hesaplarını sık sık kontrol edin.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.