Teknoloji

Microsoft Üç Ekranlı Telefon Patenti Aldı!

Gelişen teknolojiyle birlikte kullandığımız akıllı telefonlara sürekli yeni özellikler ekleniyor. Üretici firmalar çıtayı bir üst noktaya çıkartarak çift ekranlı katlanabilir akıllı telefonlar geliştirme yarışı içerisine girdiler. Microsoft üç ekranlı telefon patenti alarak bu yarışa en ön sıradan dahil olmak istediğini gösterdi.

Microsoft Üç Ekranlı Telefon Patenti Aldı!

Çoğu mobil cihaz üreticileri gelecekte kullanılacak yeni akıllı telefonları katlanabilir ekrana kavuşturmak için AR-GE çalışmalarına hız vermiş durumdalar. Microsoft tarafından alınan üç ekranlı telefon patenti onun piyasa içerisinde rakiplerinden sıyrılmasına destek olacak. Bu sıra dışı yenilikçi tasarımda bulunan üçüncü ekran diğer iki ekranın ortasındaki alanda bulunacak. Yeni aşağıdaki tasarımda 106 ve 108 numaralı alanın ortasında kalan kısım telefonun üçüncü ekranı olacak.

Microsoft Üç Ekranlı Telefon

Patente bakıldığı zaman telefon kapalı durumdayken kullanıcılar üçüncü ekrandan faydalanamayacak gibi duruyor. Telefon açıldığında ise orta kısımda bulunan üçüncü ekran, yan tarafında bulunan diğer ekranlar ile etkileşimli olacak çalışabilecek. Orta kısıma konumlandırılmış üçüncü ekranın görevi telefondaki ses düzeylerini ayarlamak ya da ona benzer işlerin yapılabilmesi için gerekli tuşların buraya konumlandırılması olabilir. Farklı bir açıdan bakıldığı zaman telefonda sırasıyla açılan uygulamalar üçüncü ekran içerisinde simgeler halinde gözükebilir. Bu sayede kullanıcılar kullanmak istediği uygulamaya tek dokunuşla ya da ufak bir kaydırma hareketi ile geçiş yapabilirler.

Microsoft Yeni Akıllı Telefon Patenti

Örneğin mesaj atarken veya oyun oynarken müzik dinlemeyi seven kullanıcılar sol ekranda mesajlaşmak için kullanılacak uygulamayı orta kısımdan sola doğru kaydırarak, sağ taraftaki ekrana da müzik dinlemek için kullanacakları uygulamayı açarak sevdikleri işleri aynı anda yapabilirler. Ancak bu uygulamaların aynı anda açılması akıllı telefonun performansını nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. Microsoft’un aldığı katlanabilir ekran patenti, bu ekranların nasıl kullanılabileceğine dair bir çok örnek içeriyor.

Alınan patentler çoğu zaman hayata geçirilemiyor. Yani Microsoft 3 ekranlı telefon patenti aldı ancak hiç bir zaman piyasaya böyle bir model çıkmayabilir. Aldıkları bu patenti farklı şirketler için lisanslayabilirler. Bu konuyla ilgili şuanda herhangi bir şey söylemek için çok erken zamanla neler olacağını görmek için yapabileceğimiz tek iş beklemek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.