Oyun

Snooker Nedir?

Bilardo oyununu az çok duymuşuzdur. Snooker da bilardoya benzer bir oyun türüdür. Özellikle Britanya’da yaygın olan bir türdür.

22 top ile oynanan Snooker’da amaç, çuha kaplı masadaki topları isteka ile masanın her köşesinde dört tane ve uzun kenarın ortasında iki tane olmak üzere 6 tane deliğe önce kırmızı sonra renkli sıralaması ile sokmaktır. Dizilim olarak oyunda; bir adet “isteka topu” olarak anılan beyaz top, 15 adet kırmızı top ve bunlara ilaveten birer adet de 6 farklı renkte top bulunmaktadır.

Masadaki toplar bittiğinde, sayı puanlarına ve cezalara göre rakibinden çok puan alan oyuncu o seti kazanır. Oyun, önceden belirlenen set sayısı kadar oynanır ve en çok seti kazanan oyuncu, oyunun galibi olur.

Snooker Eşyaları
Snooker Topları

Snooker’ın Amerikan Bilardo’dan farkı nedir?

Önemli farklar arasında gelen, kullanılan topların sayısıdır. Snooker, “striker” (sayı) topu olarak bilinen beyaz bir top da dâhil olmak üzere yirmi iki top kullanır. Kullanılan diğer toplar on beş kırmızı top ve birer tane olmak üzere sarı, kahverengi, mavi, pembe, siyah ve yeşil renkli toplardır. Her topun çapı 2/16 inçtir. Diğer taraftan bilardoda, oyunun türevine bağlı olarak top sayısı değişebilir, ancak tam bir top seti 16 toptan oluşur. Her biri 2 1/4 inç çapındadır. 14’ya kadar numaralandırılan topların yarısı çizgili, yarısı düz renktedir. Kullandığımız beyaz topun ve siyah renkte olan 8 numaralı topun dışında 14’e kadar numaralandırılmış, yarısı çizgili yarısı düz renkte toplar bulunur.

Snooker ve Bilardo Masaları
Snooker ve Bilardo masa farkları

Masa farkına bakacak olursak, bilardo masaları resmi olarak 8 ve 9 feet yüksekliğindedir. Az sayıda da olsa 6-7 feet olanlar bulunmaktadır. Snooker’da ise bu yükseklik 12 (İngiliz) ve 10 (Amerikan) feettir. (1ft = 30.48 cm)

Bilardodaki hedef, renkli ve ya çizgili toplar grubundan birini seçip o türdeki topları ve en son 8 numaralı siyah topu deliğe ilk sokan olmaktır. Snooker’daki hedef ise, bir kırmızı bir renkli top sokarak masada sadece renklilerin kalmasını sağlamak ve kalan renklileri sırası ile sokmaktır.

Yukarıda anlatılanlar en temel farklar olup, kullanılan ıstakadan, masadaki deliklerin açılarına kadar çeşitli farklılıklar, iki oyun türü arasında mevcuttur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.