Teknoloji

SSD Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Gelişen teknolojiler ile kullandığınız Harddiskler yerini kat be kat hızlı olan SSD’lere bırakmaya başladı. SSD’ler ile yaptığımız işlemleri daha çabuk tamamlayabiliyoruz. Aldığımız SSD’ler bazı durumlarda istediğimiz performansı veremiyor. Bu tarz performans sorunlarının önüne geçmenin en iyi yolu SSD optimizasyonu yapmaktır. SSD optimizasyonu yapmak için birçok yöntem mevcut.

SSD Optimizasyonu İçin Yapılabilecekler

SSD optimizasyonunu en iyi şekilde yapmak için kullanabileceğiniz yöntemleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

SATA Ayarları

Aldığımız SSD’lerin tam performans ile çalışması için BIOS arayüzünde bulunan SATA bağlantı ayarlarını AHCI olarak değiştirmek gerekiyor. Ancak bunu direkt olarak AHCI olarak değiştirmek mavi ekran hatası alıp yaptığınız anlık işleri kaybetmenize neden olabilir. Böyle bir hata ile karşılaşmamak için Kayıt Defterinde bir takım değişiklikler yapılmalı. Windows + R tuşlarına basarak çalıştır penceresini açın. Çalıştır penceresine regedit yazarak Kayıt Defterine giriyoruz. Burada HOTKEY _LOCAL_MACHINE içerisinden System oradan CurrentControlSet ve Services dosyasında bulunan msahci içerisine girin. Start yazan girdiye sağ tıklayıp Değiştir tuşuna basın. Değer verisini 0 olarak girin ve kaydedin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatma sırasında BIOS ayarlarına girin. Buradan SATA verisini AHCI olarak değiştirin. Windows 8 veya 8.1 kullanıyorsanız eğer Kayıt Defterinde bulunan msachi girdisi yerine storachi klasörüne girin. Storachi klasöründen Error Control ve Start girdisinin değerlerini 0 ile değiştirin kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatıp BIOS ayarları içerisinden SATA verisini AHCI olarak belirleyin.

Windows Hizmetlerini Düzenleyin

Windows + R tuşu ile çalıştır penceresini açın ve içerisine services.msc komutunu yazın tamama basıp hizmetleri açın. Buradan Hızlı Getirme özelliğini bulun ve bu özelliğin çalışmasını durdurduktan sonra başlangıç türünü devre dışı olarak işaretleyip uygulayın. SSD performansını arttıran önemli özelliklerden biri de TRIM komutudur. TRIM komutu hücreler arası silme ve yazma işlemlerini denetler. Aralarda bulunan boş hücrelerinde kullanılmasını sağlayarak tüm hücrelerin eşit sayıda silme ve yazma işlemi yapmasını sağlar.

Aygıt Sürücülerini Güncelleştirin

SSD optimizasyonu Anakartı yonga setleri için yayınlanan sürücü güncelleştirmelerini mutlaka yapmalısınız. Ayrıca birçok üreticinin kendisine özel olarak ürettiği SSD yazılımları mevcut. Aldığınız SSD’lerin üreticilerinin sitelerini kontrol ederek bu yazılımların en güncel sürümlerine ulaşabilir ve bu yazılımlar ile kullandığınız SSD’lerin performans ve ömürlerini uzatabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.