Yaşam

Süper Kanlı Mavi Ay

Süper Kanlı Mavi Ay diye adlandırılan Ay Tutulması, en son 1982 yılında gerçekleşmiş olup, 31.01.18 yani bu gece tekrardan gerçekleşecektir.

Süper Kanlı Mavi Ay, bu tutulma durumu esnasında Dünya’ya en yakın konuma gelecektir. Aynı zamanda Güneş ışınları, Ay’a ulaşamadığından, Ay, sadece Dünya’dan gelen ışınlar ile aydınlanacaktır. Bu durumda Ay, kızıl bir renge döndüğünden Gök Bilimci uzmanlar bu duruma “Kızıl Ay” adını vermektedir. NASA yetkileri de bu durumu twitter üzerinden paylaşmış bulunmaktadır.

Nasa'nın Tweeti
Nasa’nın Tweeti

Öte yandan bu gök olayı, Ay’ın aynı aylık periyotta ikinci kez Dolunay halini aldığı “Mavi Ay” ve eliptik yörüngede Dünya’ya en yakın olduğu, dolayısıyla en büyük halde göründüğü “Süper Ay” görünümleriyle aynı tarihe denk geliyor. Yani Ay, %14 daha büyük ve %30 daha parlak olacak. Bundan sonraki en yakın Süper Kanlı Mavi Ay tutulmasının 2032 gibi ileri bir yılda gerçekleşeceğini belirten Gök Bilimci uzmanlar, bu görsel şölenin kaçırılmaması gerektiğini söylemekte.

Peki Tutulmayı Nasıl İzleyebiliriz?

Türkiye saati ile 18:34 gibi izlenebilecek tutulma, en net Amerika ve Güneydoğu Asya ülkelerinden izlenebilecek. Türkiye üzerinden de en net izlenimi alabilmek için şehir dışı, daha karanlık ve yüksek noktalar önerilmekte. Sabit bir profesyonel kamera ile gerek zamanlayıcı kullanarak, gerek kendiniz çekip yaparak net bir görüntü elde etme şansını elde edebilirsiniz. Bunları yaparken, en iyi netliğe ulaşmak için manuel olarak netleme yapmanız tavsiye edilmekte.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.