Teknoloji

Ucuz Akıllı Saat Tehlikesi!

Piyasada bulunan birçok Akıllı Saat zamanla hayatımızda yer edindi , artık her bütçeye uygun bir şekilde satılmakta

Ucuz Olduğu Kadar Güvenilir mi?

Akıllı Saat şüphesiz ki hayatımızı kolaylaştıran icatlardan bir tanesi. Samsung, Apple, Sony gibi dev markaların bu cihazları kullanmasıyla ve büyük ilgi görmesi nedeniyle bu pazarda potansiyel gören bazı markalar oldukça tehlikeli ve bir o kadar da sağlıksız ürünler üretmekte. Ucuz olması tercih edilmesinin en büyük nedeni. Piyasada ki kaliteli bir Akıllı Saat ortalama 200 ₺ civarında. Durum böyle olunca kullanıcı da yeni alternatifler aramaya yöneliyor fakat bu alternatif arama durumu pek iyi sonuçlarla bitmeyebiliyor. Özellikle sağlığınızı yüksek derecede tehdit eden bu sahte Akıllı Saat furyasından korunmak gerektiği aşikar. Çoğunluğu Çin gibi işçiliğin ucuz olduğu ülkelerde üretilen bu tür sahte ve sağlıksız saatler İnternet üzerinden satışa sunulmakta. Sağlıksız olması bir yana kişisel bilgilerinizin çalınması, pazarlanması da bir başka üzerinde durulması gereken konu. “Benim bilgilerimi ne yapsınlar?” gibi düşünmeyin çünkü bu şekilde düşünen insanların her birinden az miktarda bile para alsalar devasa miktarlarda paralar söz konusu olmakta.

Smartwatch U8

Ali Express, eBay, Gearbest vb. ünlü alış veriş sitelerinde satılan U8 Smartwatch markalı Akıllı Saat ucuz olmasından dolayı her türlü kullanıcı tarafından alınabilmekte. Yaklaşık 35 lira gibi bir fiyata Akıllı Saat sahibi olma imkânı sunmakta. Hem android hem de iOS uyumluluğu olan bu akıllı saatler telefonunuza Bluetooth aracılığı ile bağlanmakta ve aramalar, mesajlar gibi temek özelliklerini izlemekte. Mobile Iron dijital güvenlik firmasının açıkladığı rapora göre U8 Smartwatch aslında sizin kişisel verilerinizi üçüncü şahıslara aktaran casus bir cihaz.

Veri Hırsızlığı

Veri uzmanı Michael Raggo’nun açıklamalarına göre akıllı saati telefonunuza bluetooth ile bağladıktan sonra sms, arama kayıtları, konum, hatta kişisel bilgileriniz bile Çin merkezli bir IP adresine gönderiliyor. Bu IP adresinin hangi şirkete bağlı olduğunun bilinmediğini söyleyen Raggo, saat kullanıcılarının kişisel bilgilerinin ele geçirilmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguluyor.

İddiaların ne kadar doğru olduğu bilinmez fakat ucuz saatlerin ne kadar sağlıklı olduğu hâlâ bir muamma. O yüzden satın alırken iyi araştırmamız gerekmekte. Unutmayın ki Siz her şeyden önemlisiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.