İnternet

Web Tasarımı Nedir? Web Tasarım Neden Önemlidir?

web tasarım nedir?

Web Tasarımı Nedir?

İnternet üzerinden bireysel ya da kurumsal firmaların sahip olduğu web sitelerini tasarlama işine web tasarım denir. Kişilerin, kurumların, zevklerine, isteklerine göre web siteleri dizayn edilir. Bir internet sitesinin tüm tarayıcılarda sorunsuz çalışması, kusursuz bir görünüme sahip olması gerekir. Özellikle kurumsal firmaların, e ticaret sitelerinin web tasarıma herkesten daha fazla önem vermesi gerekiyor. Firmanın logosundan tutun, içeriğine, yazı karakterine, kullanılan renk ve tonlarına kadar her adımı kullanıcıların güvenini kazanmak için çok önemlidir.

Web Tasarım Neden Önemlidir

– Bir sitenin tasarımı ne kadar kalite olursa, saygınlığı ve güvenirliği o kadar artar.
– Web tasarımın güncel olması, yeniliklere açık olması kişilere daha hızlı ulaşma imkanı sağlar.
– Güncel bir tasarıma sahip olmak sitenizin arama motorlarında yüksek hedeflere ulaşmasına yardımcı olur.
– İnternet hızının gelişmesiyle beraber tasarımlarında güncel olması, site açılış hızını artırır ve kullanıcı kaybını önler.
– Firmanızla ilgili duyuruları güncel tasarımlarla daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden yayın yapan sitelere uygulanan tasarımlar bilgi, beceri ve donanım gerektirir. Web tasarımcıların birçoğu bu konularda eğitim almakta olup, kendi becerilerini müşterilerinin istekleri doğrultusunda kullanarak onların istediği gibi bir tasarım oluşturmak için çabalarlar. Kolay olmayan bütün işler gibi tasarım işi de kolay değildir. Bazen bir tasarı günlerce, haftalarca, hatta aylarca sürebiliyor. Bununla beraber maliyet de artıyor. Tabii ki ciddi projeleri olan kişi ve kurumlar için maliyetten çok kullanılabilirlik önemli oluyor. Ucuz maliyetle yapılan tasarımların çoğu hazır tema ve şablonların mevcut siteye giydirilmesiyle oluşuyor. Ama ciddi ve kurumsal firmalar daha çok özgün tasarımları tercih ettiğinden dolayı bazı tasarımlar maliyetli ve uzun çaba gerektiriyor. Kullanıcılar için hızlı ve kaliteli bir tasarım yapmak istiyorsanız, hazır tema ve şablonlardan uzak durmalısınız. Kod bilgisi gelişmiş tasarımcıları tercih etmelisiniz.

Web tasarım için program bilgisi, kodlama bilgisi gibi temel bilgiler gerekmektedir. Bunun için kodlama bilgisi olmayan, hazır şablonlarla tasarım yapmayı vaat eden tasarımcılar, ileride olabilecek aksaklıkları onaramayabilirler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.