Finans

321 Milyar Euro Enerji Yatırımı İçin Hedef 2025

IENE (Güneydoğu Avrupa Enerji Enstitüsü) bölgesel enerji yatırımı ve enerji eğilimi üzerine olan yıllık raporunu açıkladı.

Avrupa’nın batı kısmında yer alan Balkan ülkelerinin yanı sıra Türkiye’nin de inceleme altında tutulduğu bu raporda ülkemiz yatırımları ile oldukça dikkat çekmeyi başardı.

2017 ve 2025 yılları arasında yapılacak olan enerji yatırımları için Türkiye’nin bu ülkeler arasında başı çekeceği ve en büyük yatırımı kaydedeceği şuan istatistiksel olarak gözükmekte. İhtimaller arasında değerlendirilir ise 2025 yılında en kötü beklenen yatırım miktarı 264 milyar Euro.

Nükleer ve biokütle enerji gibi bir çok alanın aktif olarak kullanılacağı belirtiliyor. Ayrıca yapılan araştırmada ülkelerin elektrik üretmek için yapacağı yatırımın 146 milyar € seyrinde olduğu belirtiliyor.

Talep ve Yatırım Lideri: Türkiye

IENE tarafından sunulan raporda dikkat çeken en büyük olay ise bu ülkeler arasında Türkiye’nin talep ve yatırımda lider durumda olması. Ülkeler arasındaki nüfus bu raporda Türkiye’yi öne çıkaran en büyük etken olsa bile gelişmişlik ve teknoloji açısından da en büyük ilerlemeyi Türkiye’nin kaydedeceği gözüküyor.

Yapılan bu araştırma tahmini bir ilerleyiş olsa da bilindiği gibi IENE bu konularda çok fazla yanılgıya düşmeyen bir kuruluş. Eğer enerji konusunda Türkiye bu hızda ilerlemeye devam ederse enerji devleri arasına girebilir. Raporda göze batan en büyük sorun ise Türkiye’nin petrol talebinin çok çok fazla olması.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.