Yaşam

Bisiklet Türleri

Çoğumuz günlük yaşantımızda en az bir kere bisiklet kullanmış ve ya kullanmayı denemişizdir. Sağlık açısından önemli bir spor olan bisiklet sürme, vücudunuzu zinde tutmak ve bacak kaslarınızı çalıştırmak için harika bir spordur. Fakat bu spora başlamadan önce hangi tür bisiklet seçeceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Teknik detaylara girmeden, türleri özetlemeye çalışacağım.

Şehir Bisikletleri
Şehir Bisikleti

İlk olarak şehir bisikletlerini ele alalım. Bunlar, sade ve kısa turlar için tasarlanmış, uygun bütçeli bisikletlerdir. Düze yakın bir teker yapısına sahiptirler ve bu sayede daha rahat bir sürüş sağlamaktadırlar. Arka kısımda bulunan bagaj delikleri eşyalarınızı taşımanız için bagaj eklentisi takmanıza olanak sağlamaktadır. Hafifliğine göre fiyatları orantılı olarak artmaktadır. Mekanik sistemleri şehir içi kullanım için idealdir. Düz yol için tasarlandığından sadece ön amortisöre sahip olmaları ve ya amortisörsüz olmaları muhtemeldir. İdeal bir tur bisikleti tipidir.

Katlanabilir Bisikletler
Katlanabilir Bisiklet

İkinci türümüz katlanabilir bisikletler. Şehir içi kullanıma uygun olan başka bir türdür. Toplu taşımada size sıkıntı çıkarmadan rahatça yanınızda taşımanıza olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda ortalama 13-14kg bir ağırlığa sahiptirler. Uzun yollar için rahat olmasa da şehir içi kısa mesafeler için ideal bir seçimdir.

Yol Bisikletleri
Yol Bisikleti

Bir başka türümüz, yol bisikletleri. İnce tekerleri ve alaşım-karbon maşaları ile sizlere farklı bir sürüş deneyimi yaşatmaktadırlar. Ağırlık yapmaması için amortisör kullanmayan bu bisikletler, diğer türlerden farklı olarak yarış gidonu (direksiyonu) kullanmaktadırlar. Günlük kullanıma uygun olsalar da genellikle bunu bir hobi haline getirmiş kişiler tarafından kullanılırlar. Bunun sebebi, diğer bisikletlere oranla kullanımlarının zor olmasıdır. Daha özenli bir kullanım gerektirmektedirler. Başlangıç olarak önerilmemektedirler.

Dağ Bisikletleri
Dağ Bisikleti

Benim favorim olan dağ bisikletlerine bakacak olursak, diğer türlere kıyasla daha zor koşullar için tasarlanmışlardır. Ön ve arka amortisöre sahip olan modeller, kalın lastikler ile birlikte bisikletinizi dağ, taş, tepe dinlemeden rahatlıkla kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, her amortisörün aynı etkiyi vermemesidir. Seçim yaparken yeni sürüm amortisörlü modeller seçilmelidir. Bunun sebebi, istenilen verimin alınmaması ve gereksiz bir ağırlık oluşturmasıdır. Normal kullanım için de ideal olan bu tür, şehir içi turlarınızda da kullanımınıza uygundur. Daha iyi bir performans için şehir kullanımlarında ince tekere geçilmesi önerilmektedir.

Cyclocross Bisikletler
Cyclocross Bisiklet

Son olarak Cyclocross bisiklet modelini ele alabiliriz. Bu tür bisikletler, profesyonel kullanım için uygun olup fiyatları bir hayli yüksektir. Her türlü koşula uygun olan bu tür, oldukça hafiftir. En ağırı 10kg olan bu bisikletleri ister turda, ister dağlarda, isterseniz de bir bagaj ekleyerek uzun turlarda kullanabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.