Sağlık

Antibiyotik – Yanlış ve Gereksiz Kullanım

Antibiyotik , bizi hastalıklardan kurtaran bir ilaç olmasına karşın yanlış ve gereksiz kullanımında daha da hasta edebilir, önemli sıkıntılara sebebiyet verebilir.

Antibiyotiklerin yanlış kullanımı, bizi hasta eden bakterilerin ona karşı direnç geliştirmesine sebep olur. Bu sebepten ötürü, bir süre sonra o antibiyotik o bakteriye etki edemez hale gelir. Direnç kazanan bakterinin vücuttan temizlenmesi için de daha zorlu bir yöntem uygulanması gerekebilir. Bazı durumlarda bu bakteriler bizi ölüme kadar götürebilir.

Antibiyotiklerin kullanım süreleri paketi bitene kadardır. Hastalık geçince ilacı bırakmak en sık yapılan yanlışlardan biridir. Böyle durumlarda hastalık, o ilaca bağışıklık kazanır ve tekrar ederek daha büyük hasarlara yol açar. En önemli durum ise antibiyotiğin her hastalık için kullanılmayacağıdır. Antibiyotikler, bakteri ve mantar enfeksiyonlarında kullanılmakla birlikte bazı parazitler için de kullanılabilir. Viral enfeksiyonlarda ise antibiyotik kullanılmaz. Bu yüzden hastalığa yakalandığımızda, öncelikle bir doktora gözükmemiz gerekmektedir.

İlaçlar
Gereksiz kullanım size zarar verir

Antibiyotikler, hastalıklar için son çare olup doktorlar verilmedikçe istenmemelidir. Bunun sebebi, antibiyotiklerin kullanımının vücudun savunması sistemini de yormasıdır. Aynı şekilde yakınlarımızdan biri de hasta olduğu zaman kesinlikle kendi antibiyotiğimizden ona vermememiz gereklidir. Yapılan tüm bu hatalar bakterilerin güçlenmesine ve hastalıkların geçmemesine sebep olmaktadır.

Ülkemizde de reçete ile satılan antibiyotikler, sağlık bakanlığının kontrolü altındadır. Devlet, yanlış antibiyotik kullanımını bitirmek için kamu spotları ve bilgilendirici reklamlar paylaşmaktadır. İlkseviye ailesi olarak biz de gereksiz antibiyotik kullanımına karşı durarak sağlığımızı korumayı hedefliyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.