Yaşam

Ayanoğlu Salyangoz İşleme Tesisi

Zonguldak’ta bulunan ve 1997 yılında Sadık Ayanoğlu tarafından kurulan Ayanoğlu Salyangoz İşleme Tesisi ile tanışın.

Bolca yağış alan ve Karadeniz Bölgesinde, Zonguldak’ta 1997 yılında kurulan fabrika, özellikle Karadeniz ağırlıklı iller ve çevre illerden köylülerin topladığı salyangozları alıp işleyerek yurt dışına ihraç ediyor. Yılda yaklaşık 1500 ton gibi büyük bir meblağ salyangoz ihracatı yaptıklarını belirten Ayanoğlu, Fransa başta olmak üzere Romanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti gibi birçok ülkeye satış yaptıklarını söylemekte.

1960 yıllarda bu işe ağabeyleri ile atılan makine mühendisi Sadık Ayanoğlu, ilk başta 3 milyon sermaye ile fabrikayı kurduğunu, kurulduğu ilk yıllardaki ihracatını şu an 20’ye katladığını belirtmekte. Bu durumun %90 ı Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinin gösterdiği yoğun rağbetin sebep olduğunu da eklemekte.

İşleme Alanı
İşleme Alanı

100 kişilik bir fabrika olan bu tesis, şu an 2 milyon 500 bin dolara kadar ciro elde etmekte. Büyük bir istihdam yarattıklarını belirten Ayanoğlu, “Bir nevi atıl olan bir ürünü ülkemize döviz kazandırarak binlerce kişiye ekmek sağlamaktayız. Bunu toplayanları da düşünürsek on binleri buluyor istihdam sağladığımız kişi sayısı, Trabzon, Samsun, Çorum dahil Düzce olmak üzere güvendiğimiz toplayıcılar bunları köylülerden toplar ve fabrikaya getiriyorlar. Geçen 20 yılda yaklaşık 50 milyon dolar bir ihracat gerçekleştirdik” dedi.

Sadık Ayanoğlu
Sadık Ayanoğlu

Ağabeyleri ihracatçılara salyangoz satarken merak edip bu işe girdiğini anlatan Ayanoğlu, “Memnunuz işimizden. Bölgemize istihdam sağlıyoruz, devletimize vergimizi veriyoruz. Genel olarak başta Fransa olmak üzere Çek Cumhuriyeti, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelere vermekteyiz. Oradaki ana alıcılar diğer Avrupa ülkelerine ve Amerika’ya ihracat yapıyorlar. Bu Fransa’nın olmazsa olmazı aperitif bir yemeğidir. Nasıl midye bizde tüketiliyorsa, onlarda da salyangoz o şekilde tüketilmektedir.  Paris, yılda 50 milyon turist çekmektedir. Fransa’ya gelen her bir turist bu salyangozu tatmak için sıraya giriyor” şeklinde konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.