İnternet

Bitcoin Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Mining yaparak veya farklı yollardan sanal para birimi Bitcoin üretimi yapıp bu şekilde para kazanan bir çok insan var. Bitcoin üretip satmak için önemli miktarlarda para harcanıyor. Bir yandan da kötü niyetli kişiler Bitcoin virüsü ile kolay yoldan para kazanmanın peşine düşüyorlar. Bu virüsten nasıl korunulacağını öğrenmek için ilk başka Bitcoin virüsü nedir? sorusuna yanıt aranmalıdır.

İlgili Başlıklar

Bitcoin Virüsü Nedir?

Kripto paralar içinde en meşhur olanı Bitcoin’dir. Çok fazla bilgisayar veya internetle ilgilenmeyenler bile Bitcoin hakkında bilgiler araştırmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde Bitcoin değeri bir anda yükselmişti. Tam o sırada insanlar Bitcoin üretimi yapmanın yollarını aramaya başladılar. Bunun yanında da başkalarının sistemleri üzerinden onların haberi olmadan Bitcoin üretip kendi hesaplarına aktaran kişiler ortaya çıktı. Bunu da Bitcoin virüsü ile yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.

Bitcoin Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bitcoin virüsü kullanıcıların bilgisayarlarına internet siteleri, üçüncü parti uygulamalar, videolar veya dosyalara yerleştirilen virüsler aracılığıyla bulaşmaktadır. Bu virüs işletim sisteminde arka planda çalışan bir program gibi görünür. Bu program çalıştığında sistem yüksek CPU ve GPU yani işlemci ve ekran kartı yükü altına girer. Yüksek CPU ve GPU bilgisayarın her alanda yavaş çalışmasına sebep olmakta ve yazılım korsanları farklı sistemlerde izinsizce bitcoin üretebilmekteler.

Bitcoin Virüsü Nasıl Anlaşılır?

Kullandığınız sisteme Bitcoin virüsünün bulaşıp bulaşmadığını anlamak için gün içerisinde düzenli olarak işlemci ve ekran kartı kullanımını kontrol edebilirsiniz. Bu işlemi görev yöneticisinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Hiç bir sebep yokken oyunlarda sürekli olarak takılma sorunu yaşıyor veya internette video izlerken bilgisayarınız çok yavaş çalışıyorsa Bitcoin miner virüsü bilgisayarınıza bulaşmış olabilir. Bu tarz virüslerin sistemden temizlenmesi için geliştirilen özel güvenlik yazılımlarıyla yapılan taramalarda .bitcoinminer uzantılı dosyalara rastlarsanız bilgisayarınızda sizden habersiz Bitcoin üretiliyor demektir.

Bitcoin Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bitcoin virüsü temizleme için standart antivirüs programları yetersiz kalabilir. Bilgisayarınızdan bu virüsü tamamen arındırmak için MalwareBytes ya da Norton Power Eraser gibi güvenlik yazılımlarına başvurabilirsiniz. Ayrıca kayıt defterindeki klasörler üzerinde değişiklik yapmakta Bitcoin virüsü temizlemenin bir çözümü olabilir.

Bir önceki yazımız olan İnternet Tarayıcısındaki Çerezlerin Görevleri Nedir? başlıklı makalemizde Tarayıcı Çerezleri Etkinleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün