Yaşam

Diş Fırçalamak ve Ağız Temizliği

Diş fırçalama ve dil temizliği, ağzımızın sağlığı açısından önemli bir yer arz etmektedir. Aynı şekilde ağız kokusunu da diş fırçalama ile yok etmek mümkündür.

Gün içerisinde bir çok yiyecek ve içeceğe maruz kalan dişlerimiz zamanla zayıflamaya ve güçsüzleşmeye başlar. Ağızda ve diş etlerinde gerçekleşebilecek bir enfeksiyon, bize ızdıraplı bir süreç geçirtebilir. Çürüyen dişler de en kötü ihtimalle kanal tedavisi ve diş çekimi gibi sonuçlara sebep olabilir. Peki bu durumu engellemek için neler yapmamız gerekir?

Ne Sıklıkla Diş Fırçalanmalıdır?

Uzmanların önerisi, günde minimum iki defadır. Bunlar sabah kalkınca ve gece yatmadan öncedir. Sabah kalktığımızda, gece ağzımızda biriken bakterileri temizlemek için, gece yatarken de gün içinde maruz kalınan bakterilerden kurtulmak için gereklidir. Bunun dışında vakit bulunuyor ise, her öğünden sonra diş fırçalamak tavsiye edilmektedir. Bu durum sigara içenler için ayrı bir önem arz etmektedir.

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Diş Fırçalama
Diş Fırçalama

Yumuşak ve ya mümkünse döner başlıklı bir fırça ile 45 derecelik açı ile dişin enine doğru ileri ve geri hareketler ile fırçalanmalıdır. Sonrasında diş etlerinin altları ve dil temizliği yapılmalıdır. Sert kılları olan fırçalara dikkat edilmesi gerekir. Bu tür fırçalar diş etlerine zarar verebilir. Ayriyeten kullanılan fırça en fazla 3-4 ay içerisinde değiştirilmelidir. Bu, diş fırçasındaki bakteri oluşumu yüzündendir. Kullanılan fırça da kuru bir ortamda muhafaza edilmelidir. Kullanılan diş macunu, dişin özelliğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi başlıklı makalemizde mercimek çorbası tarifi, Yemek Tarifleri ve yeşil mercimek çorbası nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün