Teknoloji

Her Türlü Yakıta İndirim!

Teknoloji akıl almaz bir hızla ilerleye dursun gelin biz dünya üzerindeki bilinen yakıt rezervine ve Hidrojen Ocağı teknolojisine bir göz atalım. Biliyoruz ki teknolojinin hızlı gelişimi üzerinde yaşadığımız gezegeni tükettiği için yeni çıkış yolları da aramaktayız. Dünya üzerinde ki kullanabileceğimiz yakıt yatakları bir hayli azalmış durumda hatta öyle ki Arap Yarımadasında bulunan petrol rezervinin 20 yıla yakın bir sürede biteceği tahmin edilmekte. Durum böyle olduğu için de hem yerli hem yabancı şirketler ve kişisel çalışanlar kendilerince çıkış yolları aramakta. İşte Hidrojen Ocağı da bu çıkar yollardan bir tanesi.

Nedir Bu Hidrojen Ocağı?

Hidrojen Ocağı temel olarak suyun hidroliz edilerek elementlerine ayrılması prensibine dayanarak çalışan diğer yakıtlar ile desteklenen bir ocak türüdür. Ocak türü dediğimize bakmayın sistemi ayarlayabilirseniz kombi, soba hatta araba yakıtı olarak bile kullanabilirsiniz. Amatör olarak sistemi kurabilenler var fakat ne kadar güvenli olduğu konusunu size bırakıyorum. Denemekten zarar gelmez. Önlemi alındığı sürece.

Nasıl Çalışır?

Hidrojen Ocağı içerisinde kullanılan sistem çok basit. Normalde kullandığınız yakıtın bir kısmını elektroliz için kullanıyorsunuz ve ortaya çıkan yanıcı bir gaz olan hidrojeni motora gönderiyorsunuz. Yani faraza değer verirsek 1 birim yakıt ile 3 birim hidrojen elde ediyorsunuz. Bu elde edilen hidrojen motora gidip yanma tepkimesi gerçekleştiğinde bir nevi zamanında hepimizin hayali olan suyla çalışan araba rüyası da gerçek oluyor.

Ne Gerekli?

Hidrojen Ocağı için gereken malzeme olarak içi su dolu bir depo, elektroliz için gerekli malzemeler. İşte bu kadar. Gerisi teorik bilgi deney ve gözlem gerektiren uygulamalar. Kendi güvenliğinizi düşünüyorsanız uygun kişisel koruyucu donanımlarınızı almayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki çalıştığınız malzeme gerçekten çok tehlikeli bir malzeme. Her an herhangi bir şeyden tetiklenebilir ve alev alıp patlayabilir. Kaş yapalım derken göz çıkartmak istemeyiz değil mi?

Ne Kadar İşe Yarar?

Şu kadar tasarruf edersiniz şöyle işe yarar böyle güzeldir diyemeyeceğim. Bu yazının sadece bir bilgilendirme yazısı olduğunu unutmamak gerek fakat kendi düşünceme göre 29.12.2017 tarihi itibariyle akaryakıtın en ucuzu olan LPG bile neredeyse 4 liraya dayanmış durumda. Durum böyle olduğu için de Hidrojen Ocağı aracılığıyla ne kadar tasarruf etsek bizim için kâr.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.