Teknoloji

MacBook Harici Ekran Kartı Nasıl Takılır?

MacOS işletim sistemine gelen yeni High Sierra güncellemesiyle birlikte Apple dizüstü bilgisayarlarına harici ekran kartı desteği geldi. Bu güncellemenin ardından Apple dizüstü bilgisayar kullananların bir çoğu MacBook harici ekran kartı nasıl takılır? sorusunun yanıtını merak etmekteler. Kullanıcılar harici GPU kullanarak performans artışı sağlayabilirler. Mac dizüstü bilgisayarlara takılan harici ekran kartıyla yüksek GPU kullanımı gerektiren programlarda yapılan çalışmaların süresi oldukça kısaltılabilir.

MacBook Harici Ekran Kartı Nasıl Takılır?

Mac bilgisayar sahipleri genel olarak donanımsal olarak yükseltme yapma konusunda sorun yaşamaktadır. Apple tarafından kullanıcılar için sunulan bilgisayarı almadan önce yapılandırma seçenekleri GPU anlamında yetersiz kalmakta. Biraz daha iyi ekran kartı kullanmak isteyen kullanıcılar Mac Pro gibi yüksek fiyatlı ürünleri tercih etmek durumunda kalıyorlar. High Sierra güncellemesinin ardından kullanıcıların sahip oldukları Mac bilgisayarlara harici ekran kartı takabilmeleri için gerekli yazılımsal destek sağlanmış oldu. Fakat bu güncelleme sadece AMD Polaris mimarisini kullanan (RX 570, RX 580, Radeon Pro WX 7100, RX Vega 56, RX Vega 64) ekran kartlarıyla uyumlu olarak çalışmakta.

MacBook Harici Ekran Kartı Nasıl Takılır?

Mac bilgisayardaki Thunderbolt 3 girişi üzerinden harici ekran kartı bağlantısını yapabilirsiniz. Harici erkan kartını sorunsuz olarak bilgisayara bağlamak için performanstan çok fazla kayıp vermemek için Thunderbolt 3 bağlantısı destekleyen ekran kartı kutusu ve monitör almak gerekiyor. Harici ekran kartı ile Mac içerisindeki dahili ekran kartı bazı uygulamalarda birbiriyle çakışabilir böyle bir durumda kullanıcılar çalıştırmak istedikleri programları ikinci monitöre aktararak bu sorunu çözebilirler. Bu iş için ASUS tarafından üretilen XG Station Pro harici ekran kartı kutusu kullanılabilir.

Asus XG Station Pro Özellikleri

Asus XG Station Pro kullanıcılara, masaüstü bilgisayarlara takılan ekran kartını dizüstü bilgisayarlarda da kullanma imkanı sunuyor. Thunderbolt 3 bağlantı ile 40 Gbps’a kadar bant genişliğini destekleyebiliyor. XG Station Pro piyasadaki güncel (NVIDIA GTX 900 ve AMD R9 üzeri) ekran kartları ile uyumlu olarak çalışmaktadır.

Asus XG Station Pro Özellikleri

Yeni nesil ekran kartlarının gereksinim duyduğu güç değerini sağlamak için 330 W güç kaynağına sahip XG Station Pro içerisinde 2 adet 120 mm fan bulunuyor. Böylece içine konulan ekran kartı soğuk bir şekilde çalışabiliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.