Oyun

Minecraft PC Java Edition Kasma Sorunu Çözümü

Popüler Minecraft oyunu tablet, telefon ve bilgisayarlar üzerinden oynanabilmektedir. Ancak bilgisayarda Minecraft Java edition kasma sorunu yaşanmaktadır. Bu sorun genellikle ileri seviye sistemlerde yaşanmaktadır. Peki, Minecraft kasma problemi çözümü nasıl sağlanmaktadır?

minecraft pc kasma ayarları 2021
minecraft pc kasma ayarları 2021

Minecraft PC Java Edition Kasma Sorunu Nedir?

Günümüzde birçok kişi tarafından sevilerek oynanan Minecraft, ilerleyen teknoloji ile daha farklı bir hal almaya başladı. Özellikle RTX teknolojisinin dahil olmasıyla Minecraft daha farklı görünüşe sahip oldu. Ancak gelişmiş sistem özelliklerine sahip bilgisayarlarda beklenmedik bir şekilde takılma veya FPS drop sorunu yaşanmaktadır.

Minecraft takılma sorunu olarak bilinen problem oyunun Java Edition versiyonununda yaşanmaktadır.

Minecraft Neden Kasma Sorunu Olur?

Genellikle oyun performansını etkileyen durumlar ekran kartı üzerindeki performans yeterliliği kaynaklıdır. Özellikle sahneleme aşamasında etkiyen her efekt performansı aşağılara çekecek etkiye sebep olmaktadır. Bu durumda Minecraft kasma probleminin de ekran kartı kaynaklı olduğu düşünebilmektedir. Fakat durum maalesef bu kadar basit değil.

Minecraft oyunu işlemci ve bellek kullanımına ihtiyaç duyan bir oyundur. Oyunun genel yapısı grafik sunmaktan ziyade farklı pek çok etkileşimli nesnenin aynı anda bloklar içerisinde yer alması şeklindedir. Bu nedenle kasma sorunu genellikle işlemcinin çözümleme yükünün arttığı sırada yaşanmaktadır. Kasma problemi genellikle lag olarak yaşanmaktadır. Donma sorunu olarak tariflenen tamamen kilitlenme yaşanmazken işlemci olabildiğince bilgileri işleyerek iletmektedir. Ancak bu iletim geciktikçe oyunda lag sorunu ortaya çıkmaktadır.

minecraft pc java kasma çözümü
minecraft pc java kasma çözümü

Minecraft PC Java Edition Kasma Çözümü

Oyunun kasmasını engellemek için temel olarak görüntü ayarları düşürülmelidir. Ayrıca ekran kartı ayarları üzerinden de performans tercihleri seçili olması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda yüksek FPS alınmasına karşın giriş gecikmesi yaşanarak oyun için lag sorunu olmaktadır. Bunun çözümü içinse FPS’in sınırlandırılması gerekmektedir.

Minecraft kasma çözümü için tercih edilen ayar VSync açık hale getirilmesidir. Bilindiği üzere VSync monitör özelliklerine göre ekran yenileme hızını eşitleyen bir sistemdir. Aslında VSync açık hale getirildiğinde gecikmeler yaşanmakta ve minimal bir lag görünmektedir. Fakat Minecraft Java Edition içerisinde yaşanan kasma probleminde FPS’in orantısız yükselmesi ve işlemci üzerinde yük oluşturması ile gecikme / takılma yaşanmaktadır. Bunun önüne geçmek için monitör özelliklerine göre FPS sınırlaması yapılmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.