Teknoloji

Nvidia GTX 2000 Serisi Ne Zaman Çıkacak?

Geçtiğimiz dönemlerde Nvidia, GTX 10 serisiyle piyasada ses getirmeyi başardı. Özellikle GTX 1080 Ti ve Titan Xp modelleriyle kendisinden oldukça söz ettirdi. Nvidia cephesinden önce GTX 1080 Ti daha sonra da Titan Xp duyurduğu dönemlerde AMD cephesinin en kuvvetli ekran kartı RX 480’di. İlerleyen zamanlarda RX 580 ekran kartlarını piyasaya süren AMD bu çekişme içerisinde rakibine kıyasla geride kaldı. Böyle bir rekabet içerisinde bir kaç adım öne geçmek için Nvidia GTX 2000 serisi ekran kartlarının çıkış tarihini öne aldı. Peki ya Nvidia GTX 2000 serisi ne zaman çıkacak ?

Nvidia GTX 2000 Serisi Ne Zaman Çıkacak?

Söz konusu ekran kartlarından açıldığı zaman kullanıcıların aklına ilk gelen isimlerden bir tanesi Nvidia oluyor. Nvidia GTX 2000 serisi ekran kartlarının özellikleri yabancı kaynaklarca sızdırıldı. Nvidia GTX 2000 serisi ekran kartlarında yeni bir mimariye yani Volta mimarisine geçileceği ve yeni ekran kartlarında HBM 2.0 bellek teknolojisi kullanılacağı hakkında söylentiler mevcut. Bazı haber kaynaklarına göre Nvidia, ekran kartı satışlarında yaşanan ufak düşüşler nedeniyle yeni ekran kartlarını piyasaya sunmak için sabırsızlanmakta. Bunun yanı sıra NVIDIA tarafından yapılan açılamalarda 2017 yılında Volta mimarisini piyasaya sunmak istediklerini ancak HBM 2.0 belleklerinde bulunan kaynakların istenileni veremediği için bu mimariyi 2018 yılına ertelediğini belirtmişti.

Kullanıcılar tarafından merak beklenen soru ise Nvidia GTX 2000 serisi ne zaman çıkacak? oldu. Nvidia GTX 2000 serisi ekran kartlarının 2018 yılının Mart ayının sonlarına ve Nisan ayının başlarında resmi olarak duyurulması bekleniyor. Ayrıca en güçlü ekran kartı olan Nvidia GTX 2080 özellikleri sızdırıldı. Yeni modelin bitcoin ve kripto para madenciliğinde üst düzey yeteneklere sahip olacağı bekleniyor. Yeni çıkacak olan Nvidia 2000 serisinin en güçlü versiyonu olan Geforce GTX 2080 modeli Pascal mimarisinin yenilenmiş sürümüyle gelebilir. Nvidia 2000 serisi ekran kartlarında Pascal mimarisinde kullanılan 16 nm işlemci yerini 14 nm işlemciye bırakacak. Bu ekran kartları içerisindeki belleklerde de bir takım güncellemeler yapılarak GDDR6 bellek kullanılması bekleniyor.

Yeni modellerin fiyatlarının da önceki nesile göre uygun fiyatlı olacağı düşünülüyor. Tweak Town kaynaklı haberlere bakıldığında NVIDIA GTX 2000 serisi ekran kartlarında izleyeceği fiyat politikasıyla piyasadaki rakibi olan AMD’yi bu pazardaki yarıştan çıkartmak için uğraş verecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.