Yaşam

Türkiye Kart Nedir?

Son zamanlarda Ulaştırma Bakanlığında konuyla ilgili açıklamasının ardından gündemde yer eden Türkiye Kart, toplu taşımadan bankacılığa, alışverişten taksiye, uçaktan gemiye kadar her türlü alanda kullanılabilecek. Günümüz sisteminde toplu ulaşım her şehirde, şehrin kendine ait ulaşım kartlarıyla olmakta. Yeni gelecek sistemde ise her şehirde tek kart ile toplu ulaşım yapılabilecek.

Sadece toplu ulaşım için mi? Tabi ki hayır. Eğer herhangi bir banka kartınız yok ise Türkiye Kart banka kartı gibi kullanılabilecek.

Ne Zaman Çıkacak?

Başbakan Binali Yıldırım’ın dediğine göre Türkiye Kart Temmuz ayından itibaren etkin olarak kullanılabilecek. Türkiye Kart bilinen akbil, bilet gibi değil de daha çok Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgeniz gibi sadece size ait olacak ve paylaşılamayacak. Böylelikle otobüslerde güvenlikte biraz daha sağlanmış olacak.

Nereden Alınır? Dolumu Nasıl Yapılır?

Türkiye Kart PTT bayilerinden alınıp yine aynı şekilde dolumu da PTT bayilerinden yapılabilecek. Ayrıca ATM ve Mobil Bankacılık üzerinden de dolumu yapılabilecek.

Büyük Kolaylık Sağlayacak.

Sürekli gezen biriyseniz, şu sorunu yaşıyor olmanız çok büyük ihtimal. Farklı bir şehire gittiniz fakat oraya ait biletiniz yok. Tek seferlik biletler de satılmıyor. (İstanbul, Ankara, İzmir vb.) Şehir toplu taşıma için almanız gereken bilet ise tek seferlik kullanmak için pahalı geliyor. İşte Türkiye Kart bu soruna çözüm olmak için geliyor. Üstelik komisyon ücretleri, Hesap kesim ücretleri gibi hesap kesintileri de olmayacak. Kısacası büyük kolaylık sağlayacak. “Türkiye’nin neresinde olursanız olun. Belediye otobüsüne bineceksiniz üzerinizde bilet olmaz, onların ulaşım kartı olmayabilir. Cebinizdeki kart ile ödemenizi yapacaksınız. Cüzdanda, o kart bu kart derken 10 tane kart taşımak zorunda kalmayacaksınız. Tek kart ile her yere her ödeme şeklinde bu iş özetlenebilir. Böylece zaman israfına yol açan kayıplar önlenecek, bir de tabii ekonomide kayıt sistemi daha da güçlenecek” şeklinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım Türkiye Kartın kolaylığını kısaca anlatmakta.

Türkiye Kart Özelleştirilebilecek.

Belediyeler, Valilikler isterlerse taksiler yerel küçük toplu ulaşım araçlarını da entegre edebilecekler. Ayrıca küçük esnaflar da bu sisteme dahil olabilecekler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.