Teknoloji

Windows 10 Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri

Windows 10 oyunlarda fps arttırma yöntemleri arasında olumlu sonuç verenleri sizler için sıraladık. Windows 10 işletim sistemi kullanıp oyunlardan düşük fps almanızın bir çok nedeni olabilir. Oynadığınız oyunlarda yüksek fps alıp daha etkileyici oyun deneyimi yaşamak için yapmanız gerekenlere değindik. Aşağıdaki yöntemlerden en az birini veya bir kaçını uygulayarak FPS değerinizi arttırabilir rekabetçi oyunlarda rakiplerinizle daha iyi mücadele edebilir, hikaye bazlı oyunlarda yüksek çözünürlükte akıcı oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Windows 10 Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri

Aşağıda yer alan listedeki yöntemleri deneyerek oyunlarda daha fazla fps alabilirsiniz.

Başlangıçta Açılan Programları Kapatma

Bilgisayarınızı başlattığınız andan itibaren sistem tarafından belirlenen belli başlı uygulamalar arka planda çalışmaya başlayacaktır. Arka plan uygulamaları sisteminizi bir miktar yavaşlatmaktadır. Bu yavaşlık sizlerin kurduğu programların sayısıyla doğru orantılı olarak artış gösterecektir. Ne kadar çok program o kadar çok başlangıçta çalıştırılan uygulama demektir. Başlangıçta açılan programları kapatarak hem sisteminizin başlangıç hızını arttırabilir hem de arka planda çalışan uygulamaları durduracağı için oyunlarda daha yüksek fps alabileceksiniz. Peki ya başlangıçta açılan programları nasıl kapatabiliriz ?

İlk olarak (CTRL + ALT + DEL) veya (CTRL + SHIFT + ESC) tuşlarına basarak görev yöneticisini açın. Görev yöneticisi içerisindeki sekmelerden Başlangıç sekmesine girin. Burada başlangıçta çalıştırılan programların durum sütununda Etkin yazacaktır. Başlangıçta açılmasını istemediğiniz programlara tıklayarak Devre dışı bırak butonuna tıklayın. Bu işlemin ardından devre dışı durumuna getirdiğiniz programlar siz bilgisayarınızı başlattığınızda artık açılmayacak.

Windows 10 Animasyon Kapatma

Windows 10 oyunlarda fps arttırma yöntemlerinin başında gelen Windows animasyonlarını kapatmak oyunlarda alacağınız FPS değerini doğrudan etkiliyor. Animasyonların kapattıktan sonra oyunlarda alacağınız fps değeri biraz daha artacaktır. Windows 10 animasyonlarını kapatmak için bilgisayarım klasörünü açın boş bir yere sağ tıklayın ve özellikler içerisine girin. Bilgisayarınızın sistemi ile ilgili bilgiler veren pencerenin sol tarafındaki Gelişmiş sistem ayarları yazısına tıklayın. Açılan pencerede performans kutucuğunun sağ altında bulunan Ayarlar… butonuna tıklayın. Burada önünüze 3 adet seçenek gelecek. Bu seçeneklerden En iyi Performans için ayarlayı seçin. Aşağıda Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt yazısını tikleyip uygula ve tamam butonlarına basın. Böylece animasyonlardan feragat ederek oyunlarda fps artışı sağlayabilirsiniz.

Güncel Sürücüleri Kullanmak

Windows 10 oyunlarda fps arttırma yöntemlerinde en önemli olan konu işletim sisteminde kullandığınız sürücülerin güncel olmasıdır. Kullanmış olduğunuz aygıtların güncel sürücülerini indirerek oyunlarda ciddi FPS artışları yakalayabilirsiniz. Ekran kartınızın, bios sürümünüzün veya kullandığınız aygıtların sürücülerini güncellemeniz bazı hataların düzeltilmesi için önemlidir. Özellikle kullandığınız ekran kartının güncel sürücüsünü indirmeniz oyunlarda karşılaştığınız sorunların direkt çözümü olabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.