Yaşam

Balmumu Nerede Kullanılır?

Balmumu nerede kullanılır? sorusunun yanıtını vermeden önce balmumuyla ilgili ufak bilgiler vermek daha doğru olacaktır. İçinde herhangi bir katkı malzemesi bulunmayan doğal bir ürün olan balmumu kozmetik ve bakım ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır. Balmumunda bulunan antioksidanlar ve A vitaminleri sağlıklı bir deriye ulaşmak için oldukça yeterlidir.

Balmumu Kullanım Alanları

Balmumunun kullanıldığı bir çok alan vardır.  Kış soğuklarında dudakların nemli kalması için balmumu kullanılabilir. Evlerde daha hoş bir ortam yaratmak ve hoş bir bal kokusu yaymak için de balmumundan üretilen mumlar kullanabilirsiniz. Diğer mumlardan farkı ise rahatsız edici damla ve dumanlar çıkarmaz. Zehirli meşe veya sumaklardan dolayı sürekli olarak kaşınan bölgeyi yatıştırmak için kullanılabilir.

Balmumu Kullanım Alanları

Dekoratif amaçlı kullanılan tahtadan yapılmış masaların çekmeceleri zor açılıyor olabilir. Böyle bir durumda balmumunu çekmece raylarına sürerek daha kolay bir şekilde kaymasını sağlayabilirsiniz. Sadece çekmece raylarında değil tuhaf sesler çıkartan kapı veya cam menteşelere sürülerek bu seslerin önüne geçilebilir.

Herhangi bir yüzeyi parlatmak da balmumu kullanım alanları içindedir. Yüzeylerin üzerine sürülen balmumu o yüzleri aşındırıcı etkenler ve sudan korumaktadır. Ayrıca ayakkabıların zarar görmemesi içinde balmumundan yararlanılabilir. Özellikle deriden yapılmış ürünler üzerinde etkisi çok fazladır. Deriden yapılan ürünleri nemli ve yumuşak tutarak hasar görmelerini engeller.

Saf Balmumu Nasıl Anlaşılır?

Balmumu benzinin içerisine atıldığı zaman tamamen eriyen bir maddedir. Aldığınız balmumunun içerisinde herhangi bir katkı maddesi olup olmadığını anlamak için bir kabın içerisine biraz balmumu ve 20 g kadar eter damlattıktan sonra 150 dereceye kadar ısıtın.

Saf Balmumu Nasıl Anlaşılır?

Eğer saf balmumu ise eriyecektir. Ancak içinde ekstradan madde bulunan balmumu bu ısıtma işleminde erimeyecektir. Ayrıca balmumundan ufak bir parça ağızda çiğnendiği zaman dişlere yapışmayacak ve herhangi kötü aroma veya tat alınmayacaktır.

Balmumu Nedir?

Balmumu, arıların son karın boğumlarında bulunan salgı bezlerinde salgılanmakta olan, havayla temas ettikten sonra sertleşip pul haline gelen ve salgılanmasının ardından renginin koyulaştığı arılardan toplanabilen bir üründür. İçerisinde 300’ü geçkin farklı maddeler bulunan balmumunun hammadesi fruktoz, sakkaroz ve glikoz’dan oluşmaktadır. Ayrıca balmumları, baldaki karbonhidratlar tarafından sentezlenmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.