EğitimYaşam

İpek Kumaştan Leke Nasıl Çıkarılır?

İpek Kumaşın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Günlük hayatta kullandığımız birçok kumaş çeşidi vardır. Kıyafetler, perdeler, nevresimler ve koltuklarlar hepsinde farklı kumaş çeşitleri kullanılmaktadır. İpek kumaş genel görüntüsü ile kendini zarif bir şekilde orta çıkarmayı her zaman başarır. İpek kumaş, görüldüğünde ve dokunulduğunda anında hissedilen bir kumaştır. El dokuması bir ipek kumaş yüzeyinde ki pürüzlerden anlaşılır. Pürüzler kumaşın kalitesini belli etmektedir. Makine da dokunan bir ipek kumaşta estetik ipek kullanılmıştır, üzerinde herhangi bir pürüz barındırmaz. 

İpek Kumaş Nasıl Temizlenmelidir?

Gerçek ipek kumaştan lekenin çıkması zordur. İpek kumaşlara özel üretilen leke çıkartılar ve deterjanlar mevcuttur. İpek kumaşı alırken mutlaka satıcıdan yıkama talimatları hakkında bilgiler alınmalıdır. Aldığınız ürünün etiketini dikkatlice okuyunuz, özel bir kumaş olduğundan nasıl yıkamanız gerekeceği hakkında mutlaka bir bilgi yazacaktır. İpek kumaşların bazıları kuru temizleme de temizlenmelidir. Evde leke çıkarma işlemini gerçekleştireceğiniz de sıcak su kullanmayınız. Sıcak su ipek kumaşta lekenin daha fazla yer etmesini sağlamaktadır. 1 bardak su ve 1 çay kaşığı tuz kullanılarak kan lekesi temizliği yapılabilmektedir. Tuzlu su işe yaramadığında ise et yumuşatıcısı kullanarak bir macun oluşturulmalıdır. Parmaklarınız ile macunu lekenin üzerine sürünüz. Leke çıkmadığında işlem tekrar uygulanmalıdır. İpek kumaş güneşte kurutulmamaktadır.

İpek kumaşın üzerine dökülen her neyse ilk olarak soğuk su ile ıslatılmış bir bez yardımıyla o bölgeye tampon uygulanmalıdır. Tampon işlemi talk pudra veya mısır nişastası ile devam etmelidir. Dökülen madde yağ içerikli ise bir gece pudrayı üzerinde bırakarak yağını çekmesini bekleyin. Geçmediğinde işlemi tekrarlamanız gerekmektedir. İpek kumaş üzerinde çamaşır suyu katkılı ürünler kullanılmamalıdır. Tüm işlemler öncesinde kumaşın iç kısmında bir deneme yapılması alacağınız sonucu riske atmamak için önemlidir. 

Çok Özel Yöntemlerle Ev Temizliği Hakkında bilgiler.

Bir önceki yazımız olan Mangal Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde et pişirme yöntemleri, Et Terciği ve Pişirme Yöntemleri ve Etlerin Ateşle Temasını Engelleyin hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün