Sağlık

Bilek Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Gün içerisinde çok fazla ağır eşya kaldıran, yazı yazan ya da saatlerce sporla ilgilenen insanlar bilek ağrıları ile daha sık karşılaşırlar. Önemsiz olarak görülen ve göz ardı edilen bilek ağrıları genellikle bir kaç gün içinde giderek azalarak sona ermektedir. Ancak bazı durumlarda bilek ağrıları daha da şiddetlenerek git gide kötüleşebilir. Bilek ağrısı nedenleri ve tedavi çeşitleri hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz. Bilek ağrılarının kötüleştiği durumlarda mutlaka doktor kontrolüne gidip muayene olmanın sorunun daha da kötüleşmesini engelleyeceğini belirtmekte fayda var.

Bilek Ağrısı Nedenleri

Yukarıda da belirtildiği üzere bilek ağrısının birden çok çeşidi vardır. Günlük yaşamda karşılaşılabilecek bilek ağrısının başka bir nedeni ise karpal tünel sendromudur. Bu sendrom kol ile el arasında bulunan tendonlarda şişme ve iltihaplanma sonucunda bilek sinirlerine baskı yapmasıyla meydana gelmektedir.

Genellikle daktilo ile yazı yazanlarda, örgü ve dikiş işiyle uğraşan insanlarda bilek ağrıları sıkça görülmektedir. Karpal tünel sendromu genel olarak kendi kendine geçebilmektedir fakat sinirlerde oluşabilecek hasarları engellemek için ameliyat edilmesi gerekebilir. Bilek ağrısı şikayetlerinde görülen genel neden ise dikkatsizlik veya farklı bir sebepten dolayı düşüp bileği incinmektir.

Bilek Ağrısı Tedavi Yöntemleri

  • Bilek bölgesinde hissedilen ağrının nedeni eklemlerdeki iltihaplanma ise bu durumu mutlaka fizik tedavi uzmanına göstermeniz gerekmektedir. Fizik tedavi sürecinde yapılan çalışmalar ile bileğiniz eski gücüne kavuşacaktır.
  • Ağrıların nedeni karpal tünel sendromu ise bilek bölgesinin daha fazla zarar görmesinin önüne geçmek için uğraştığınız işi belli aralıkla yapın. Ayrıca bileğin stabil durması ve çok fazla hareket etmemesi için bileklik temin edebilirsiniz. Aldığınız bilekliği üç dört gün boyunca kullanmanız bileğin hareketliliğini arttıracaktır. Ağrıların şiddeti artıyorsa doktora gözükmek en doğru karar olacaktır.

Bilek Ağrısı Tedavisi

  • Bu nedenlerin haricinde bilek ağrısı şikayetiniz varsa ağrının olduğu bölgeye ilk başta soğuk kompres yapın. Şişkinlik indikten sonra ılık kompres uygulayın böylece ağrıyan bölge biraz daha rahatlayacaktır.
  • Ayrıca ağrının oluştuğu bölgeye çok aşırı baskı uygulamadan masaj yapabilirsiniz. Ufak çaplı bilek ağrılarının geçirilmesi için bitkisel yöntemlerden de yararlanabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.