Sağlık

Her Derde Deva Zencefil

Her derde deva olan zencefil toz ya da tane olarak mutfaklarda yer almaktadır. Eğer henüz sizin mutfağınıza girmedi ise bir koşu gidip marketten hemen toz ya da tane zencefili alın. Tahmin edemeyeceğiniz kadar yararlı etkileri olan zencefil bakalım hangi hastalıklara iyi geliyor?

Zencefil hangi şikayetlere iyi gelir?

Genellikle zencefil denildiğinde akla ilk gelen mide bulantısına iyi gelmesidir. Ancak sadece mide bulantısı değil zencefil regl ağrısı, şişkinlik, baş ağrısı, mide ağrısı ve daha bir çok hastalığa iyi geliyor.

  1. Migren Ağrısına Zencefil

Zencefil içeriği sayesinde prostaglandin sentezini engelleyerek sizi acile girmekten kurtarabilir. Kan damarlarının şişmesini engelleyen ve baskı oluşmasına mani olan zencefil bitkisi migren ağrısına bire birdir. Migren için kullanılan ilaçlar kadar etkili olduğu bilinen zencefil mide bulantısına da çok iyi gelir.

  1. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Doğal bir ağrı kesici olan ve ateş düşürücü etkiye sahip olan zencefil çayı tıkanıklık, grip ve soğuk algınlığı belirtilerini azaltmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren zencefil antioksidanlar tarafından zengindir.

  1. Eklem Ağrılarını Gidermede Faydalı

Eklem ağrılarına ve iltihaplanmalara sebep olan artrik hastalığının azalmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan güçlü anti inflamatuarlar sitokinlerin oluşumunu engelleyerek eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

  1. Kas Ağrıları İçin Zencefil Tüketin!

Spor salonunda ter dökenler ya da ağır işlerde çalışanlar kas ağrısı yaşamamak için öncelikle zencefil tüketin sonra ister spora isterseniz işe gidin. Doğal bir ağrı kesici olan bu bitki egzersiz sonrasında oluşan ağrıları hafifletir. Yapılan araştırmalarda zencefil yiyen sporcuların ilaç verilen kişilere göre kas ağrıları daha az şekilde hissedilmiştir.

  1. Düz Bir Karına Sahip Olabilirsiniz!

Karında ki şişkinliği azaltan zencefil bu etkisini içerisinde bulunan zingibain enzimi ile sağlamaktadır. Şişkinlik avcısı diyebileceğimiz zencefil sindirimi artırarak mide özü suyunu ve sindirim organlarını uyararak harekete geçirir. Düz bir karına sahip olmak için siz de her gün zencefil tüketebilirsiniz.

Aynı zamanda hazımsızlık, gaz ve kabızlığa da iyi geldiği bilinmektedir.

  1. Soğuk Algınlığı ve Grip

Grip ve soğuk algınlığının iyileşme sürecini hızlandıran zencefil ıhlamur çayı içerisine konularak içilebilir. Bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılan zencefilin yararlarını asla küçümsemeyin. Öksürüğü azaltıcı ve balgamın sökülmesi için kesinlikle zencefili mutfağınızdan eksik etmeyin. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.