Yaşam

Benzin Tasarruf Yolları

Akaryakıt fiyatlarının 6 liranın da üstüne çıkması, araba sahiplerini benzin tasarruf yolları araması için çeşitli yollara sevk etti. Bu yazımızda da sizlere birkaç ipucu ile nasıl daha fazla tasarruf edilir ondan bahsedeceğiz. Peki, benzin tasarruf yolları nelerdir?

Benzin Tasarruf  Yolları Nelerdir?

Git gide artan benzin fiyatları araç sahiplerini düşündürür oldu. Benzinden tasarruf etmek için yapılacaklar;

Gaz pedalına nazik davranın

Ani hız değişimleri fazla benzin tüketmenize sebep olabilir. Pedala sonuna kadar basmak yerine ivmeli bir hız artışı daha çok tasarruf yapmanızı sağlayabilir. Hız sınırlarına uymaya ve 90km/s ‘den fazla hızlarda gitmemeye özen gösterin. Aracınızın 90km/s den sonra daha fazla yakıt tükettiğini unutmayın. Çok düşük devirde de gitmeyin. Bu, aracın motoru için zararlı olup, yıpranmasına sebep olabilir.

Özellikle enjeksiyonlu arabalarda, yokuş aşağı yol alırken gaza basmanıza gerek yok. Hızınızı korumanız ve aldığınız ivmeden faydalanmanız size yakıt tasarrufu olarak geri dönecektir. Ancak bunu yaparken sakın boşa almayın. Vitesi boşa alsanız da motora yakıt gidişi kesilmez ve benzin yakmaya devam edersiniz. Ayrıca kompresyon ortadan kalkacağı için aracı durdurmak çok daha zorlaşacak ve kazalara davetiye çıkaracaktır.

Araç Muayenesi
Araç bakımı tasarruf için önemli bir etkendir

Bakımlarınızı Eksik Etmeyin

Motorda olabilecek herhangi bir sorun sürüşünüzü ve yakıttüketiminizi direkt olarak etkileyeceğinden bakımları eksiksiz olmalı. Özellikle bujilerin bakımsızlığı, yakıtta büyük kayba neden olmakta. Lastiklerin de kontrolden geçmesi, tasarruf için önemli bir konu.

Aracınızı Rölantide Isıtmayın

Motoru rölantide ısıtmaktansa hemen çalıştırıp yola çıkmak size daha iyi bir verim sağlayacaktır. İlk kilometrede yaktığınız yakıt, arabanın yaklaşık 3 dakika rölantide yaktığı yakıt ile aynı kefeye gelecektir.

Vitesle Çok Oynamayın

Sürekli vites değişimi hem arabanızın debriyaj kutusuna zarar vermekte, hem de yakıttan zarar etmenize sebep olmakta. Uygun olan devirde aracı sürmek ve aracın tork aralığında kalan değerlerde vites değiştirmek, sizlere yüksek tasarruf sağlayacaktır. Trafik koşulları size zorluk çıkarsa da sakin olmaya ve ani hareketlerden kaçınmaya çalışın. Sakin ve kararlı araç kullanımı, hem sizin için hem de arabanız için sağlıklı olandır.

Fazla Yük Taşımaktan Kaçının

Aracınızın ağırlaşması, motorunuz için artı bir yük demektir. Ortalama bir araba için 100kg ağırlık, 100 kilometrede 1 litre ek yakıt tüketimi olarak size döner. Bu yüzden gereksiz ağırlıklardan kurtulmanız da tasarruf için küçük bir etkendir. Ayrıca cam açık gitmek de hava akımından ötürü aracınızı ağırlaştıracak ve daha fazla yakıt tüketmenize sebep olacaktır. Uzun yol yapacaksanız, klima sizin için daha iyi bir tercih olabilir. Ama klimanın da sürekli kullanımı sizlere ek olarak 1 litre gibi bir yakıt miktarı ile dönebilir.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi başlıklı makalemizde mercimek çorbası tarifi, Yemek Tarifleri ve yeşil mercimek çorbası nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün