Yaşam

Hızlı İngilizce Öğrenme Yolları

Çoğu insanın ortak derdi olan bir konu var o da ingilizce öğrenmek. Artık ingilizce öğrenmek bir lüks değil bir zorunluluk haline geldi. Üniversiteden mezun olan gençlerin iş başvurusu yaptıktan sonra görüşmelere çağırıldığında karşılaştıkları ilk soru “ingilizce seviyen nedir?“ oluyor.

Sırf ingilizce diline yeteri kadar hakim olamadıkları için karşılarına çıkan iş fırsatlarını kaçıyorlar. İngilizce bilmemek tabi ki de bir suç değil ancak hayatınızın geri kalan kısmında alacağınız maaşla birlikte yaşam seviyenizi etkileyecek olan en önemli faktörlerden birisidir. İlk seviye ingilizce terimleri artık ilkokullarda öğretiliyor ve orta düzey ingilizce eğitimi üniversiteyi bitirene kadar veriliyor. Ancak bunun haricinde ingilizce öğrenmenizi ve sizin karakterinize bağlı olarak akıcı olarak konuşmanızı sağlayan kurslarda mevcut. Önemli olan nokta sizin öğrenme arzunuz. Ne kadar çok tekrar ve pratik yaparsanız ingilizce konusunda rakiplerinizden bir adım öne geçersiniz.

Hızlı İngilizce Öğrenme Yolları

İngilizce öğrenmenin en temel yolu kelimelerin anlamlarını öğrenmektir. Fakat bu bütün ingilizce kelimelerin anlamını öğreneceğiniz demek değildir. Başlangıç olarak gün içerisinde sık sık kullanabileceğiniz kelimeleri öğrenmeye başlayın. Unutmayın birçok kelime gerçek anlamı dışında da kullanılmaktadır. Bu kelimelerin gerçek anlamları dışında kullanıldıkları alanları araştırın. Bu kelimeleri bir yere not edin. Yanınızda sürekli olarak bir defter taşıyamayacağınız için akıllı telefonlarınızda kullanabileceğiniz not alma uygulamaları mevcut. Telefonunuzda not almak için Evernote uygulamasını kullanabilirsiniz.

İnternetin bu kadar yaygın olduğu bir çağda bulunduğumuz için çok şanslıyız. Oturduğumuz yerden dünyanın öteki ucundaki bir bilgiye ulaşabiliyoruz. Böylece dünyada gelişen olaylardan haberdarız. İngilizce öğreniminizi kolaylaştıracak önemli adımlardan birisi karşılaştığınız ingilizce makaleleri, gazeteleri, kitapları veya en çok kullandığınız sosyal medya platformlarında karşılaştığınız herhangi türden ingilizce yazıları okumaya çalışın. En başlarda zorlanacaksınız hatta ne oldukları konusunda hiçbir fikriniz dahi olmayacak. Pes etmeyin bu yazıları Türkçeye çevirin ve bunları karşılaştırın. Her ingilizce cümlenin tam olarak Türkçe karşılığı olmayacağını aklınızdan çıkartmayın.

İngilizce müzikler dinleyin. Dinlediğiniz müziklerin sözlerini araştırın ve müziği söyleyen kişiyi o cümleleri nasıl kurduğuna dikkat ederek şarkının sözlerini tekrarlamaya çalışın. İlk başlarda diliniz yatkın olmadığı için ortaya abuk sabuk sesler çıkacaktır ancak yılmayın ve bol bol tekrar edin. Bir zaman sonra şarkı sözlerini ufak ufak söylemeye başlayacaksınız. Bu tarz etkinlikler yaparak dilinizin ingilizceye olan yatkınlığını arttırabilirsiniz.

Hızlı ingilizce öğrenme yolları arasında iyi sonuçlar almanızı sağlayacak olan bir  yabancı dizi veya fimleri ingilizce altyazılı olarak izlemektir. Dizi veya filmlerde geçen diyalogların birçoğu günlük hayatta kullanılan diyaloglar ile örtüşmektedir. Karşılaşacağınız garip durumlardan birisi ingilizce derslerinde öğrendiğiniz gramerlerin konuşma esnasında ikinci plana atılması olacaktır. Örneğin su isterken uzun uzun gramer yapısına uygun cümleler yerine en basitinden “water please” tarzında basit cümleler gibi.

İngilizce öğrenmenizi hızlandırmak için yurt dışı gezilerine gidin. Eğer ilk defa yurt dışına gidiyorsanız bir tur firmasıyla gidin veya güvendiğiniz bir arkadaşınızı yanınızda götürün. Türkiye’de ingilizce öğrenmenin bir takım zorlukları vardır. Siz bir şeyi ingilizce olarak söylediğinizde veya ingilizce bir şeyler okuduğunuzda etrafınızdaki insanların değişik tepkilerine maruz kalabilirsiniz. Çevrenizdeki insanların ne düşündüğünün bir önemi yok gibi gözükse de verdiği tepkiler sizin hoşunuza gitmeyebilir. Yurt dışında gideceğiniz bir ülkede çoğu kişi İngilizceyi çat pat veya akıcı bir şekilde konuştuğu için sizde onlara uyum sağlamak için mecburen bir şeyleri öğrenmek zorunda olacaksınız. İlk seferde çok akıcı ingilizce konuşmayı beklemeyin. Cümlelerinizi kurarken tane tane kurmaya özen gösterin. Ne kadar yanlış cümle kurduğunuzun bir önemi yok. 10 sefer yanlış cümle kurarsınız 14 üncü kurduğunuz cümle doğru olur. Yani yanlış cümle kurucam beni anlamayacaklar derdiniz olmasın. Sonuçta kimse sizden bir İngiliz veya Amerikalı gibi ingilizce konuşmanızı beklemiyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.