Mobil

Mobil Cihaz Güvenliği Arttırma Yolları

Mobil cihazlarınızın kullandığı işletim sistemi ne kadar güvenli olursa olsun açık kaynak kodlarını kullandığı için tam olarak güvende olduğu söylenemez. Fakat mobil cihaz güvenliği arttırmak için uygulayabileceğiniz bir takım yöntemler mevcut. Böylece kullandığınız mobil cihazların güvenliğini arttırabilirsiniz.

Mobil Cihaz Güvenliği Arttırma Yolları

Mobil cihaz güvenliği arttırmak için kilit ekranını kullanmaya başlayın. Tam olarak koruma sağlamasa da sıradan saldırıları uzaklaştırmanıza yarar. Android işletim sistemine sahip telefonlarda PIN kodu, desen, parola, yüz tanıma sistemi ile ekran kilidinizi açabileceğiniz güvenlik seçenekleri bulunmaktadır. Desen çizerek kilit açmak diğer seçeneklere daha pek güvenilir değildir.

Antivirüs uygulamalarını kullanın. Tıpkı bilgisayarınızda olduğu gibi mobil cihazlarınızda da antivirüs uygulamaları kullanarak güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Özellikle BadNews virüsü ile geliştiricilere fazladan para kazandırmak için telefonunuzdan diğer ülkelerde yaşayan rastgele insanlara SMS gönderiyorlar. Bunu önlemek için kullandığınız telefonun market uygulamasından AVG, Nod32 veya Lookout gibi antivirüs uygulamalarını indirerek bu tarz korsan işlemlerin önüne geçebilirsiniz.

Akıllı cihazlarınızla internette gezinirken parolalarınızın web tarayıcınıza kaydedilmesine izin vermeyin. Talihsiz bir hırsızlık sonucu kaptırdığınız telefonunuzdan sizin adınıza olumsuz sonuçlar doğuracak işlemler yapabilirler. Özellikle banka kartlarınızın şifrelerini kesinlikle kaydettirmeyin.

Telefonunuzu hızlandırmak veya bazı ayarlarını değiştirmek için rootladıysanız çok dikkatlı olmanız gerekmektedir. Root yaptığınız akıllı telefonlarda root erişimine açtığınız uygulamalar, sıradan uygulamalara göre daha fazla yetki sahibi olarak bütün bilgilerinize erişebilirler. Root yaptığınız mobil cihazlarınıza kurduğunuz Superuser veya SuperSU uygulamaları üzerinden root erişimine açtığınız uygulamaların listesini inceleyin ve gereksiz gördüğünüz öğeleri listeden kaldırın. Ayrıca telefonunuza root attıktan sonra mevcut telefon garantiniz iptal edilecekt ve telefonunuzu servise gönderdiğinizde ek masraflar ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Virüslerin birçoğu yabancı kaynaklı uygulamalardan bulaşır. Yani kullandığınız mobil cihaz marketi harici bir yerden indirdiğiniz herhangi bir uygulama içerisinde virüs olma ihtimali çok yüksektir. Bu tarz yabancı kaynak uygulamalarında bulunan virüsleri engelleyebilmek için indirdiğiniz uygulamaları antivirüs uygulamasıyla taramayı unutmayın. Bunun dışında bu tarz uygulamaların yüklemesini istemiyorsanız ayarlar bölümünden yabancı kaynaklı uygulamaların yüklenmesini engelleyebileceğiniz bir ayar da mevcut.

Uygulamalara verdiğiniz izinleri kontrol edin. AppLock uygulamasıyla indirdiğiniz bütün uygulamaların izinlerine sınır getirebiliyorsunuz. AppLock uygulamasını kullanmak için parola veya şekil kullanabilirsiniz. Eğer daha kapsamlı bir kontrol mekanizması istiyorsanız Android Assistant indirebilirsiniz. Birçok özelliği bulunan bu uygulama ile mobil cihaz güvenliğini arttırabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.