Oyun

H1Z1 Auto Royale Modu ile Erken Erişim Sürecinden Çıktı!

2015 yılında Steam üzerinden erken erişim oyunu olarak kullanıcıların karşısına çıkan H1Z1, aradan geçen bunca zamandan sonra erken erişim sürecini geride bırakarak tam sürüme geçiş yaptı. H1Z1 ilk piyasaya sürüldüğü tarihlerde içerisinde battle royale modu bulunan hayatta kalma oyunuydu. Sene 2016’yı gösterdiği zaman King of the Kill (battle royale) ve Just Survive (survival) olmak üzere iki ayrı oyuna dönüştü. Bu ayrımdan önce H1Z1 satın alan kullanıcılar bu iki oyuna ücretsiz olarak sahip oldular. Ancak oyunu bu ayrımdan sonradan alan kullanıcılar her oyun için 31 TL ödediler. 28 Şubat güncellemesiyle birlikte H1Z1 Auto Royale modu ile birlikte erken erişim sürecini geride bıraktı.

H1Z1 Auto Royale Modu Nedir?

H1Z1 oyununun erken erişim sürecinden çıkmasıyla birlikte oyuna eklenen daha beta aşamasında olan Auto Royale modu ile oyuncular, kendilerine ait özellikleri bulunan araçlar içerisinden rakip oyuncuların içerisinde olduğu araçları patlatarak hayatta kalan son ekip olmak için mücadele edecekler. Oyuncular H1Z1 Auto Royale modu içerisindeki araçların içerisinden çıkamazlar. Oyuna girmeden önce lobi ekranında oyunda takımınızın kullanacağı aracı seçerek oyundaki stratejilerini belirlemiş olacaklar. Bu seçim şimdilik ARV ve SEDAN araçlar arasında yapılmakta.

  • ARV yerden yüksek ve oldukça dayanlıklı bir araç. Gaz ve yangın gibi hasarlara karşı oldukça dayanıklı ancak hızlanması ve yakıt verimliliği çok düşük. Bir nevi tank özellikle bir araç.
  • SEDAN ise yere yakın ve çok hızlı bir şekilde ivme kazanabiliyor. Rakip oyuncuların saldırılarından kolayca sıyrılıp kaçmak için tercih edilebilir. SEDAN araçla oldukça yükseklere sıçrayabilirsiniz. Oyunu biraz daha hızlı ve çevik oynamak isteyen oyuncular bu aracı tercih edebilir.

Lobi ekranında H1Z1 Auto Royale modu için kullanmak istediğiniz aracı seçtikten sonra 1 kişi aracın şoför koltuğuna geçerek aracın kontrolünü ele alıyor. Şoför oyuncunun görevi aracın yakıt ve sağlık seviyesini kontrol ederek yol üzerinde gördüğü güçlendirmeleri almak. Diğer araçlara göre doğru konumu aldırmakta şoför görevleri arasında bulunuyor.

Aracın içerisindeki diğer 3 kişinin görevi ise silahları ve ekipmanları kullanmak. Oyuncular isterse CTRL + G tuşlarını kullanarak araç içerisinde bulundukları konumu değiştirebilmekteler. Oyun içerisinde rakip takıma ateş edildiğinde hem araçlara hem de oyunculara hasar verilir. Araç içerisinde silahları kullanan takım üyeleri dilerse rakip takımın oyuncularının sağlık değerlerini sıfıra indirerek onları etkisiz hale getirebilir veya direk rakip takımın aracına hedef alarak toplu katletme yapabilirler.

Araç içerisindeki bir oyuncunun canı sıfıra indiğinde hareketsiz kalır ve canı sıfırlanan oyuncu 10 saniye sonra %25 canla tekrardan hareket edebilir konuma gelir. Haritada bulunan kasaların içerisinde belli bir nadirlik oranına göre düzenlenmiş ekipmanlar bulunmakta. Kasalara ateş ederek bu ekipmanlara ulaşılabilir. Ancak kasaların içerisinden çıkan ekipmanlar toplu bir halde aracın envanterine eklenir ve oyuncular bu ekipmanları aralarında paylaşmak zorundadır.

Kasaların içerisindeki ekipmanlar arasında oyuncuların kullanacağı silah, zırh, el bombaları, kask, can paketleri, kara mayını, yakıt sızıntısı, duman perdesi, aşındırıcı gaz, yüksek orantılı yakıt, araç atlaması, tamir kiti, yangın söndürücüler bulunmaktadır. Oyuncular kasalardan elde ettikleri kara mayını, yakıt sızıntısı, aşındırıcı gaz ve duman perdesi gibi özellikleri kullanılarak arkadan gelen rakipleri yavaşlatabilir, onları patlatma veya onlardan kaçma şansını yakalayabilirler.

Tamir kiti ve yangın söndürücü özelliklerini yine kendi envanterinize alarak aracı onarmak için kullanabilirsiniz. Araç için veya kendiniz için kullandığınız iyileştirmelerin süresi bitmeden ateş edildiği zaman bu özelliklerin süresi sıfırlanır ve tekrardan kullanılması gerekir.

Rakip takımın aracını patlatmak için hava yardım sandıklarını kovalamak mantıklı olacaktır ancak bu sandıkları patlatmak diğerlerine göre daha zordur. Hava yardım sandıklarından oldukça nadir olan LMG (Negev), patlayıcı arbelet gibi çok az bulunan eşyalar elde edilebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

  1. […] avlamaya çalıştığımız oyun modunun  araba içinden savaştığımız modu çıkmıştı. H1Z1 Auto Royale Modundan sonra çok kritik bir karar alarak oyunu herkese erişime açma kararı […]

  2. […] isteyen firma geçtiğimiz aylarda yeni bir mod çıkartarak Auto Royale modunu oyuna sürdü. H1Z1 Auto Royale modu denemeniz gereken modlardan bir […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.